WE ARE SOCIAL DIGITAL 2020 VERİLERİYLE TÜRKİYE SOSYAL MEDYA KULLANIMI

WE ARE SOCIAL DIGITAL 2020 VERİLERİYLE TÜRKİYE SOSYAL MEDYA KULLANIMI
19 Şubat 2020

 

We Are Social 2020 raporunda sosyal ağ kullanımından mobil ödemelere, e-ticaret pazarlamasından sosyal medya reklam harcamalarına kadar global olarak birçok detaylı ölçüm yer alıyor. Gelin bu detaylı rapor üzerinden internet ve sosyal medya kullanımında Türkiye'nin öne çıkan verilerini birlikte inceleyelim.

Türkiye Facebook Kullanımında Avrupa Birincisi

Yayınlanan raporda dünyanın en popüler sosyal mecraları sıralamasında Facebook birinci sırada yer alıyor. Türkiye, 37 milyon aktif kullanıcı sayısı ile Facebook kullanan ilk 10 ülke arasında. Kullanıcı sayısı göz önünde alındığında ilk üç sırada Hindistan, Amerika Birleşik Devletleri ve Endonezya yer alıyor. 10. Sırada yer alan ülkemiz ise Avrupa birincisi olarak dikkat çekiyor.

Türkiye Instagram Kullanımında 6. Sırada

1 milyar kullanıcı sayısı ile en popüler sosyal mecralar sıralamasında 3. sırada yer alan Instagram’da, en fazla kullanıcı sayısı ile Amerika Birleşik Devletleri en fazla kullanıcı sayısına sahip ülke oluyor. 2019 yılından bugüne %2.7’lik bir artışla 38 milyon kullanıcı sayısına yükselen Türkiye, Instagram kullanan ülkeler sıralamasında 6. yer alıyor.

Avrupa’nın En Çok Twitter Kullanan 2. Ülkesi Türkiye

2020 itibariyle kullanıcı sayısının 340 milyon olduğu söylenen Twitter’ı en çok kullanan ülkeler listesinin başında ABD yer alıyor. Geçtiğimiz yılın istatistiklerini kontrol ettiğimizde ülkemizde Twitter sayısının %3 civarında düştüğü görülüyor. Buna rağmen 11.8 milyon aktif kullanıcısıyla listede 6. sırada yer alıyor.

LinkedIn Büyümeye Devam Ediyor

Kullanıcısı sayısını attırmaya devam eden LinkedIn, şirketlerin gözbebeği olmaya devam ediyor. LinkedIn kullanıcı sayısıyla ilk sıralamasında ABD yer alırken, Türkiye listeyi 15. sırada kapatıyor. Son bir yılda 100 bin yeni kullanıcı kazanan Türkiye’de LinkedIn kullanımı artış gösterecek gibi duruyor.

Türkiye’de Kullanıcılar YouTube’a İlgi Gösteriyor

En çok kullanıcısı olan mecranın Facebook olduğundan bahsetmiştik. Facebook’u 2 milyar kullanıcı ile YouTube takip ediyor. 2017 yılından beri ikincilik sırasını koruyan YouTube, Türkiye’deki kullanıcılar arasında en çok merak edilen ve ilgi duyulan ilk mecra olarak yer alıyor.

Ülkemizde en popüler olan mecraların verilerini sizler için yorumladık. “Türkiye internet ve sosyal medyada geçirilen zaman, ne kadar?” diyorsanız eğer şimdi sosyal medyada ne kadar zaman harcadığımıza bir bakalım.

  • Türkiye'deki 16-64 yaş arası kullanıcıların günde 7 saat 29 dakika internet kullanıyor.
  • Ülkemizde 16-64 yaş aralığındaki kullanıcıların aktif sosyal medya kullanma oranı ise %81.
  • Türkiye'de 16-64 yaş aralığındaki kullanıcılar günlük zamanlarının 58 dakikasını oyun konsolları başında geçiriyor.
  • Türkiye’de kullanıcıların % 62'si ise internetten TV içeriği izliyor.
  • Türkiye'de kullanıcıların % 45'i sesli komut ve sesli arama kullanmayı tercih ediyor.

Sosyal medya yönetimi alanında faaliyet göstermek isterseniz sizler için hazırladığımız blog yazımız çok güzel bir rehber olabilir. Dilerseniz 0(212) 212 32 33 numarayı arayarak bizlere de ulaşabilirsiniz.

Araştırmanın tamamı için tıklayın: https://wearesocial.com/digital-2020

Yazan: Özgü ÇAĞIRAN

Paylaş