USER-GENERATED CONTENT HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

USER-GENERATED CONTENT HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY
15 Mayıs 2023

 

“Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik” anlamına gelen user-generated content (veya bilinen haliyle UGC) son zamanlarda pazarlamanın altın madeni olarak nitelendiriliyor. Markaların UGC’leri nasıl doğru bir şekilde kullanacaklarını bilmeleri, hem bilinirlik hem de dönüşüm açısından kartopu etkisi yaratarak büyük faydalar sağlayabilir.

Biz de UGC hakkında bilmeniz gereken her şeyi hizmette sınır tanımadan sizin için özetledik!

UGC’ler, büyümek ve satışı artırmak isteyen markalar için harika bir imkân. Öyle ki, 2021'de yapılan bir ankete katılanların %80'i UGC'nin satın alma kararlarını büyük ölçüde etkilediğini söylüyor. Peki neden? Çünkü UGC, word of mouth’un sosyal medyadaki eşdeğeri olarak görülüyor.

Markalarla çalışmaya başlamadan önce topluluklarını büyütmesi gereken influencer’ların aksine, UGC içerik üreticilerinin tonlarca takipçiye ihtiyacı yok ve yüzlerini göstermek zorunda değiller. Tek yapmaları gereken şey ne mi? Markanın hesabında paylaşılabilecek içerikler oluşturmak!

Kulağa basit gelse de, UGC’ler hafife alınmamalı. UGC’ler pazarlamacılar için oldukça önemli çünkü tüketicilerin markalar hakkında yaptıkları yorumlar ve oluşturdukları içerikler, marka algısını olumlu yönde etkiliyor. UGC, markanın organik olarak büyümesine yardımcı olur ve sadık bir müşteri kitlesi oluşturabilir.

UGC'nin, fotoğraf ve videolar, incelemeler, blog yazıları gibi farklı türleri vardır. Bu içeriklerin bizzat ürünü kullanan tüketiciler tarafından üretilmesi, markaların daha samimi ve insana dokunan bir imaj sergilemesine yardımcı oluyor. Bu da markaya daha güçlü bir marka sadakati olarak geri dönüyor. Markaların sosyal medya hesaplarında paylaşılan UGC’ler, markaların organik olarak büyümesine yardımcı olurken, paralel olarak marka farkındalığını artırıyor. UGC’lerin bir başka faydası da markaların tüketicilerle etkileşim kurmasını sağlayarak müşteri memnuniyetini artırması ve daha güçlü bir müşteri kitlesi oluşturması.

UGC kavramına daha yakından bakmak isteyenler… İşte size markaların UGC’lere ağırlık vermesi için birkaç neden:

  1. Güvenilirlik: Müşteriler, diğer müşterilerin gerçek deneyimlerine dayanan içeriklere daha çok güvenirler. Bu nedenle, markalar UGC kullanarak müşteri güvenini kazanabilirler.
  2. İçerik Üretimi: Markalar, UGC'yi kullanarak daha fazla içerik üretebilirler. Müşterilerin paylaştığı fotoğraflar veya videolar, markanın kendi içeriklerinden daha ilgi çekici olabilir.
  3. Etkileşim: Markalar, müşterilerle etkileşim kurarak, onların deneyimlerini daha iyi anlayabilir ve bu deneyimleri iyileştirebilirler. UGC, bu etkileşimler için harika bir fırsat sunar.
  4. Pazarlama: UGC, markaların pazarlama stratejilerine de katkı sağlayabilir. Müşterilerin paylaştığı içerikler, markanın potansiyel müşterilere ulaşmasını sağlayabilir.

Sosyal medya hedefleriniz ne olursa olsun, içerik stratejinize UGC'yi dahil etmekten faydalanabilirsiniz. Doğru UGC stratejisiyle satışları artırabilir, online topluluğunuzu büyütebilir ve müşterilerinizle herhangi bir ücretli pazarlama kampanyasında oluşturabileceğinizden çok daha derin bir güven bağı oluşturabilirsiniz. Bizce bu fırsatı kaçırmayın!

 

Yazan: Selin Kantarcıoğlu

Paylaş