TAMAMEN GERÇEKLİĞİ YANSITAN BEREAL NEDİR?

TAMAMEN GERÇEKLİĞİ YANSITAN BEREAL NEDİR?
09 Eylül 2022

 

Hepimiz Instagram’ın inanılmaz, filtreli ve büyülü bir dünyası olduğunun farkındayız.
Peki bu dünya, ne kadar gerçek? BeReal uygulaması, tam da bu sorudan yola çıkılarak oluşturulmuş bir uygulama… Bu kısma döneceğiz.

Instagram’ın gerçekliğini sıkça tartışan insanlar olsa da Instagram, hemen hemen herkesin telefonunda var olan bir uygulama. İtiraf edelim, ‘’Instagram’ı sevmiyorum.’’ diyenler bile, her gün birkaç kez telefonunu açıp timeline’da aşağıdan yukarıya kaydırarak zamanının çoğunu bu uygulamada geçiriyor.

Son zamanlarda, özellikle arkadaş ortamlarında şu sözleri sıkça duymuşsunuzdur: “Instagram’da her şey çok yapaylaştı!” “Herkes kendini olmadığı biri gibi gösteriyor!” “Gerçek hallerimizi unuttuk!”

Gelelim Instagram’ın ne kadar gerçek olduğu sorusuna… Instagram’ın yapay olduğunu düşünen kişi sayısı tüm dünyada artmış durumda. Fransız yazılımcılar Alexis Barreyat ve Kevin Perreau Instagram’ın tam tersi olduğunu söyleyerek “Biz burada gerçek halimizi yansıtıyoruz!” diyen bir uygulama hayata geçirdi.

İki yıl önce tasarlanıp piyasaya sürülen yazılım, filtresiz ve tamamen yapaylıktan uzak, kullanıcılarına “Biz burada spontane yaşıyoruz!” diyen bir uygulama…
BeReal, Z kuşağının gözde uygulamaları arasına girmiş durumda.

Peki tam olarak nedir bu BeReal?

Instagram’ın aksine BeReal, size filtre özelliği sunmuyor. “Anı yaşa, anı paylaş!” felsefesiyle kullanıcıları, gönderdiği günlük “Fotoğraf çek!” bildirimiyle harekete geçirmeyi hedefliyor. BeReal, anlık olarak ne yaptığınızı fotoğraf çekerek paylaştığınız bir uygulama. Bu fotoğraf çekimi için size verdiği süre ise iki dakika! Yani uygulamanın temelinde "spontane fotoğraf" özelliği yatıyor.

Uygulamayı indirdiğinizde, sizi ilk olarak bir hesap oluşturma sayfası karşılıyor. Gerekli bilgileri ekledikten sonra profilinizi oluşturma işlemini başarıyla tamamlıyorsunuz.
Kişilerinize erişim izni verdiğinizde ise rehberinizde bu uygulamayı kullanan arkadaşlarınız otomatik olarak arkadaş listenize ekleniyor. Hesabınızı oluşturduğunuzda, fotoğraf çekimi işlemi ise oldukça farklı. Büyük ekranda kendi fotoğrafınızı çekiyorsunuz fakat sonrasında ekran ikiye ayrılıyor. Küçük ekranda kendi fotoğrafınız, büyük ekranda ise o an bulunduğunuz ortamın fotoğrafı çekilmiş oluyor. Fotoğrafı çekerken, ortamın fotoğrafını nasıl çektiğinizi görmeden çekmiş oluyorsunuz.

Timeline’nınızda arkadaşlarınızın ve keşfet kısmında insanların paylaştığı spontane fotoğrafları görebiliyorsunuz. Bu fotoğraflara, uygulamanın RealMojis özelliği ile ve kendi fotoğrafınızı çekerek tepki verebiliyor; paylaşılan fotoğrafları başka mecralarda da paylaşabiliyorsunuz!

Data.ai'nin paylaştığı verilere baktığımızda BeReal, ABD’de bu ay başında en çok indirilen uygulama olmuş. Hatta BeReal, Birleşik Krallık ve Fransa'da en çok kullanılan ilk üç uygulama arasında yerini almış bile! BeReal’ın dünyada ise tam 35 milyon kez indirildiğini söyleyebiliriz.

Gerçekliğe hasret kaldığımız bu dönemde tamamen filtresiz bir uygulama ile karşılaşmanın iyi ve farklı hissettirdiği bir gerçek… Uygulamanın ne kadar popüler olacağını ise zaman bize gösterecek.

 

Yazan: Melike Esra Özekmekci

 

 

 

Paylaş