SOSYAL MEDYANIN HARİKA DÜNYASINA ADIM ATIN

SOSYAL MEDYANIN HARİKA DÜNYASINA ADIM ATIN
06 Kasım 2019

 

Çağı yakalayalım, trendlere uyum sağlayalım ve markamıza yeni bir soluk getirelim diye düşünüyor, bunun için çeşitli girişimlerde bulunuyor olabilirsiniz. Bu süreçte mutlaka alınıza sosyal medyada yer almak gelmiştir ya da çevrenizde bu yönde tavsiyeler almışsınızdır. Eğer hala bir sosyal medya hesabınız yoksa büyük ihtimalle sektörünüzün buna uygun olmadığını düşünüyorsunuz. Fakat bu büyük bir yanılgı. Sosyal medyanın renkli dünyasına uyum sağlamak aslında hiç de zor değil.

Kendinizi sanal dünyaya hazırlarken neler yapmanız gerekiyor gelin birlikte bakalım.

Sınırlarınızı Belirleyin ve Bunları Yıkın

Öncelikle markanızın ihtiyaçlarını ve elinizde neler olduğunu belirleyin. Ürün ya da verdiğiniz hizmette fark yaratan özellikler neler? Bunları nasıl geliştirebilir ya da dönüştürebilirsiniz? Sizin için önemli olan, vazgeçilmeziniz ve hedefleriniz neler?

Tüm bunları belirledikten sonra ince ince ördüğünüz tüm duvarların yıkılması için kendinizi hazırlamanız gerekiyor. Bunun için öncelikle bu konunun profesyonelleri ile iletişime geçin. Taleplerinizi ilettikten sonra onların eline bir balyoz verin ve duvarlarınızı yıkmalarına müsaade edin. Sizin için çok zor olsa da direnç göstermeyin ve değişimin tadını çıkarın.

Denemekten Korkmayın

Sosyal medya elbette işinizin parçası ama onun dinamiklerinin farklı olduğunu unutmayın. İşinizde radikal değişiklikler gerçekleştirmek çok mümkün görünmese de aynı şey yönetilen hesaplarınız için geçerli değil. Bu nedenle yeni şeyler denemekten korkmayın.

Elbette denenmiş ve başarılı olmuş taktikleri kullanabilirsiniz ama bu sizin “fark yaratan” bir marka olmanızın önüne geçecektir. Takipçi sayılarını umursamadan yeniliklere kapınızı açın. Sizi “love mark” yapacak uygulamayı denemeden bilemezsiniz. Harikalar diyarına adım atmak için bir tavşanın peşine takılmak gerektiğini ve bazen boyutunuzu değiştiren kekler yemeniz gerektiğini unutmayın.

Başarı İçin Zamana İhtiyacınız Var

Çoğu kişi sosyal medyaya girdiği anda bir mucize olacağını ve bir anda işlerinin zirveye taşınacağını sanır. Bu çok ama çok büyük bir yanılgı. Sosyal medya bir sihirli değnek değil ve siz bugüne kadar bu mecralarda yer almadıysanız zaten çok geride kalmışsınız demektir. Siz şu an kıyıdasınız ve önünüzde sonsuz bir deniz var, açılmaktan korkmayın. O kimsenin henüz keşfetmediği adaya ancak böyle ulaşabilirsiniz.

Farklı Hesaplardan İlham Alın

Sınırlarınızı genişletirken önünüze görünmez duvarlar çıkıyorsa onları yıkmak için farklı hesapları inceleyerek kendinizi cesaretlendirebilirsiniz. Markanızın bir kütüphane olduğunu düşünelim. Sosyal medyada neler paylaşabilirsiniz şöyle bir düşünün. En uçuk fikirleri aklınıza getirin. Şimdi alanında fark yaratmış bir hesabı birlikte inceleyelim.

New York Halk Kütüphanesi, ilk akla gelen sıkıcı kitap paylaşımlarının çoktan ötesine geçmiş durumda. Zaman zaman duvarlarını süsleyen, küçük bir kardan adam ya da dekorlar yerleştiren kütüphane ayrıca kitap kapaklarını tamamladığı fotoğraflara da hesabında yer veriyor. Tüm bu eğlenceli paylaşımların yanı sıra kütüphane, dünya klasiklerini de herkesin çok sevdiği story’lere taşıyor. Hareketli animasyonlar eşliğinde Alice Harikalar Diyarında ve Dönüşüm gibi kitaplara yer veren hesap, alışılmışın dışına nasıl çıkılacağının da güzel bir örneği olmayı başarıyor.

Markanıza yeni bir soluk getirmek ve sosyal medyada sınırlarınızı kaldırmak için uzman bir ekiple çalışabilirsiniz. Eğer yeni keşifler için hazırsanız Ahtapot Sosyal Medya’nın genç ve dinamik ekibi rotanızı oluşturmak için sizi bekliyor.

Yazan: Tuba Kiraz

Paylaş