SOSYAL MEDYADA YOLUNUZU KAYBETMEYİN!

SOSYAL MEDYADA YOLUNUZU KAYBETMEYİN!
28 Ağustos 2018

 

“Bir markam var ve bunun için sosyal medya kullanmalıyım. Hemen hesap oluşturup hoşuma giden şeyleri paylaşırsam sosyal medyamı yönetmiş olurum.”

Sizce sosyal medyada var olmak bu kadar kolay mı? Elbette değil. Dışarıdan basit gibi görünen bu iş aslında oldukça meşakkatli. İşin uzmanı biri hesaplarınızı yönetmeli. Peki, bir sosyal medya ajansı markanızın hesaplarını yönetirken sizden daha farklı neler yapıyor? Gelin hep birlikte bakalım…

Stratejik Planlama

Bir sosyal medya ajansı ile anlaştığınız anda henüz paylaşımlarınız hazırlanmadan önce çalışmalar başlıyor. Öncelikle markanızın güncel durumu göz önüne alınıyor ve ayrıntılı bir analiz yapılıyor. Daha sonra sektördeki durumunuz ve rakiplerinizin analizi gerçekleştiriliyor. Böylece nerede olduğunuz, nasıl bir yol izlemeniz gerektiği ve hedef kitleniz en doğru şekilde belirleniyor. Bu planlama sayesinde sosyal medya yönetimi sürecinde sizi rakiplerinizden bir adım öne taşıyacak detaylar ortaya çıkarılıyor ve belirlenen hedefe ulaşmanız kolaylaşıyor.

İçerik Yönetimi

Yalnızca yazı yazıyor olmak yetmez, içeriğinizi en doğru şekilde oluşturmanız gerekir. Burada ise belirleyici 2 unsur var; markanızın dili ve hedef kitleniz. Oluşturduğunuz dil ile hedef kitleniz uyuşmazsa aslında ne söylediğinizin çok da anlamı olmuyor. Karmaşık cümlelerin oldukça kullanıldığı edebiyat, sosyal medyada hiçbir işe yaramaz. Söyleyeceğiniz şeyi en doğru, en anlaşılır ve en etkili şekilde yazmanız gerekiyor. Bazen hedef kitlenizi tek bir kelimeyle bile yakalabilirsiniz, yeter ki doğru zamanı bilin.

Görsel Tasarım

Şu gerçeği kabul etmek  gerekir ki sosyal medyada görünürlüğünüz yalnızca bir parmak hareketine bağlı. Hazırlanan içeriğin ömrünü uzatan ve o parmağın hareket etmesini zorlaştıran en önemli faktör ise yaratıcı bir görsel. Sade ama çarpıcı bir tasarım ile insanlar ne dediğine daha fazla dikkat edecektir.

“Logoyu bir tık daha büyültelim”in sizi sosyal medyada var etmeyeceğini artık biliyorsunuz. Bu nedenle hedef kitlenize uygun görselleri seçmeyi deneyimli bir Art Direktör’e bırakmak hem sizin işinizi kolaylaştıracak hem de hedefinize ulaşmanızı sağlayacak.

Reklam Yönetimi

Her gün kaç Tweet atıldığını veya Facebook’ta kaç milyon paylaşım yapıldığını biliyor musunuz? Peki, sizin paylaşımınız nasıl daha fazla insana ulaşacak?

Sosyal medya yönetiminin en önemli unsurlarından biri de reklam vermek. Bu işi bir uzman ile gerçekleştirdiğinizde size gerekli bütçeyi ve doğru hedefleyi belirleyebilir. Bu sayede aslında paranızı boşa harcamamış olursunuz. Milyonlarca içerik arasında öne çıkmayı başarır ve mesajınızı yerine ulaştırmayı başarırsınız.

Analiz

Tebrikler, sosyal medya maceranızda 1 ayı geride bıraktınız. Peki, bu 1 ay size ne kazandırdı?

Detaylı bir rapor size hedefinize ne kadar yaklaştığınızı ve neleri doğru yaptığınızı gösterir. Verilen reklamların ne kadar başarılı olduğu, hangi içerik veya tasarımın daha fazla dikkat çektiğini, paylaşım için doğru saatleri ve en önemlisi stratejinizin ne kadar doğru olduğunu ay sonu elinize aldığınız rapordan görebilirsiniz. Şimdiden uyaralım, bir mucize ile karşılaşmayacaksınız. Sonuçta sosyal medya yönetimi uzun bir süreç ve adım adım yol almanız gerekiyor. Bu rapor size doğru ve yanlışlarınızı gösterir ve bir sonraki adımınızı daha sağlam atmanızı sağlar.

Tüm bu süreçler en doğru şekilde yürütülürse işte o zaman hedefinize ulaşmanız kaçınılmaz olur.

Sosyal medyaya hoş geldiniz… wink

Paylaş