SOSYAL MEDYADA KAMPANYA YAPMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER!

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA YAPMADAN ÖNCE BİLİNMESİ GEREKENLER!
28 Ağustos 2018

 

Markaların sosyal medya iletişimlerinde olmazsa olmazı kampanya iletişimi.

Yılbaşı, Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel günler ise kampanya yapmanın en güzel zamanı. Önümüzde 14 Şubat Sevgililer Günü var. Peki markanızın Sevgililer Günü kampanyası hazır mı? Eğer hala hazır değilse ve markama yüksek etkileşim getirecek bir kampanya nasıl yapabilirim diye düşünüyorsanız, gelin kampanya yapmanın inceliklerine hep beraber bakalım.

Hediye Edilecek Ürünü veya Hizmeti Belirlemek

İlk yapmamız gereken hediye edeceğimiz ürünün/hizmetin belirlenmesi. Eğer telefon, mutfak aleti gibi hediye edilebilecek somut bir ürününüz yoksa telaşlanmayın. Örneğin turizm sektöründeyseniz, takipçilerinizden birine çift kişilik bir tatil hediye edebilirsiniz ya da bir restoran işletiyorsanız, çift kişilik bir akşam yemeği hediyesi çok güzel olur. Kampanya hediyenizi belirlediniz, peki ya sonra?

Ürünü veya Hizmeti Kampanya ile Bağdaştırmak

Sevgililer Günü kampanyası yapacağımızı ve bir telefon hediye edeceğimizi varsayalım. Ürün ile Sevgililer Günü arasında bir bağ kurmak gerek. “Sen de sevdiğin kişiyle çektiğin selfi’yi bizimle paylaş, telefon kazanma fırsatını yakala!” olabilir mi? Bizce olur. Peki ya “Telefon sevgini, en iyi anlattığını düşündüğün fotoğrafı bizimle paylaş, telefon kazanma fırsatını kaçırma!” nasıl? Sanki bu cümle ürünü daha çok ön plana çıkarıyor. Siz ne dersiniz?

Timing

Zamanlama, hayatımızın her alanında olduğu gibi sosyal medya kampanya süreçlerinde de çok önemli. Tüm kampanyanın yayın planının en az iki hafta önceden hazırlanması, kampanya dönemine girildiğinde iş yükünüzün hafiflemesi demek. Ayrıca, önceden hazırlanmış bir kampanya planı, size kampanya üzerinde düşünebileceğiniz ve kampanyayı geliştirebileceğiniz ekstra zamanı da sağlar. Böylelikle hata payını da en aza indirmiş olursunuz.

Kampanya Duyurusu

Öyle hemen kampanya post’unu paylaşmak olmaz. smiley Öncesinde “Kampanyamız haftaya başlıyor. Takipte kalın.”, “Sürpriz hediyeli kampanyamız yarın başlıyor! Fırsatı kaçırmamak için takipte kalın.” gibi 1 veya 2 tane merak uyandırıcı kampanya duyuru post’u paylaşmak önemli.

Kampanya Koşulları

Kampanyanın çerçevesini belirlemek için kampanya koşullarını madde madde yazmak gerek. Böylelikle akıllardaki kampanya süresi hangi tarihler arasında gerçekleşecek, kampanyaya kimler katılabilir gibi birçok soruya cevap vermiş olursunuz. Tüm maddeleri Facebook’un Notlar kısmında paylaşmayı da unutmayın.

Kampanya Kazananını Açıklamak

Kampanyayı başarılı bir şekilde gerçekleştirdiniz. Geriye sadece, belki de kampanyanın en güzel post’u olan, kampanyayı kazanan kişiyi veya kişileri açıklamak kaldı. Tebrikler, sorunsuz bir kampanya süreci geçirdiniz.

Siz de sosyal medyada markanızı öne çıkaracak bol etkileşimli bir kampanya yapmak istiyorsanız, gelin tanışalım: http://ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Yazan: Deniz Ademoğlu

Paylaş