Sosyal Medya’da Doğru Hashtag Kullanımı

Sosyal Medya’da Doğru Hashtag Kullanımı
21 Aralık 2016

 

Etiketlerin hayatlarımızda ne kadar çok yeri olduğu hakkında birçoğumuz hem fikiriz. Mezun olduğunuz okul, çalıştığınız işyeri, ünvanınız, kaç dil bildiğiniz ya da nerede oturduğunuz ve daha birçoğu. Bunların hepsi birer etikettir ve hayatımızın önemli bir kısmında kim olduğumuzla ilgili bize ışık tutar. Bu yazımızda ele alacağımız; etiket kullanmak ve etiket ile arama yapmak, Google arama motorları sonuçlarını nasıl etkileyeceği konusu mutlaka ilginizi çekecektir.
 

Ama önce etiket kavramını hatırlayalım:

Etiket (# ile gösterilen ve İngilizce adı ile hashtag olan sembol), önüne geldiği kelime veya içerikleri (bu herhangi bir yazı, resim ya da video olabilir) kategorize etmeye yarayan, sonrasında aynı etiketin kullanıldığı iletileri toplayıp daha kolay bulunmasını sağlayan semboldür. Artık etiketler, Twitter, Instagram, Facebook, Pinterest, Google+ gibi neredeyse tüm sosyal platformlarda kullanılır.

Hashtag’ler anahtar kelimeleri kategorilere bağlayan bir köprüdür. Örneğin saat satıyorsunuz; anahtar kelimeniz saat olabilir ancak etiketlerinizi #sporsaati, #klasiksaat #kadınsaati #erkek saati gibi farklı hashtag’lerle çeşitlendirerek, postunuzun tüm bu hashtag’ler altında görünmesini sağlayabilirsiniz. Bu da bize postumuzu hedef kitlesiyle buluşturmak için büyük bir şans verir, çünkü hashtag’ler sayesinde nokta atışı yapmış oluruz.  

Hashtag’lerin diğer bir özelliği  ise web siteniz ya da içeriğinizin SEO‘sunda önemli bir role sahip olması. Doğru seçilmiş anahtar kelimeler blog’unuza uzun dönemli trafik çekerken, hashtag’ler içeriğinizin alakalı platformlarda öne çıkmasını sağlıyor.

Doğru etiketler aynı zamanda ziyaretçilerinizin sayısını olduğu kadar kalitesini de artıracağı için geri dönüş almanızı da kolaylaştırıyor. İçeriğinizi yayınladıktan sonra kısa bir popülariteden sonra ölüyorsa doğru hashtag kullanmıyorsunuz demektir. Çünkü hashtag’ler genel geçer etiketler olduğu ve web’de sürekli dolaşım halinde olduğu için okurların bu hashtag’leri kullanarak içeriğinize ulaşmasını daha kolay hale getirmeyi sağlar. Böylece anahtar kelimelerin esnek olamama sorununu etiket ve hashtag’lerle çözebilirsiniz.

Adım Adım Hashtag Belirleme Süreci

1) Ana değerlerinizi belirleyin. Amacınız ne? Hedef kitleniz kim? Satmak istediğiniz ürün ne? Buna uygun anahtar kelimeler belirleyin.

2) Platformlarınızı seçin. Bu hashtag’leri hangi platformlarda kullanacaksınız? Twitter? Instagram? Her platformun amacına göre hashtag’lerinizi modifiye edin.

3) Hashtag bulma araçlarını kullanarak seçtiğiniz hashtag’in bu platformlardaki performansını ölçün.

4) Benzer kelimeler ve kategorilere tespit ederek alternatif etiket ve hashtag’ler yaratın.

5) Oluşturduğunuz listeyi ayda 1 güncelleyin.

Eğer tüm bunları profesyonel bir ekip ile yapmayı tercih ederseniz tanışmaya bekleriz. Bunun için iletişim formumuzu doldurmanız yeterli: http://ahtapotsosyalmedya.com/iletisim :) 

Paylaş