SOSYAL MEDYADA DENGELERİ DEĞİŞTİREN MECRA: TİKTOK

SOSYAL MEDYADA DENGELERİ DEĞİŞTİREN MECRA: TİKTOK
12 Mart 2020

 

Hayatımızın en büyük odak noktası haline gelen sosyal medya mecraları, günümüzde eğlenceden haber kaynağına kadar uzanan birçok alanda kullanılıyor. Mecralar, kendilerine en uygun alanı sahipleniyor ve bu noktada kullanıcılara da kendi isteklerine en uygun sosyal medya mecrasını seçmek kalıyor.

İşte tam bu noktada sosyal medya mecraları arasında dengeleri değiştiren ve günden güne tahmin edilenin çok üzerinde bir artış grafiği seyreden mecra dikkat çekiyor: TikTok

TikTok, eğlence odaklı bir sosyal medya mecrası olarak karşımıza çıktı. İlk zamanlarda şarkı, dans ve işin geyik tarafını sahiplenirken şimdilerde kişilerin kendi akımlarını, kitlelerini ve hikayelerini oluşturdukları yaşayan bir platform haline geldi. Hedef kitlesi geniş bir skalaya ulaşan TikTok, 16 ila 44 yaş arasında oldukça büyük bir kitleye hitap ediyor.

2017 yılında Music.ly uygulaması ile piyasaya açılan ve 2018 yılında ABD piyasasına girerken TikTok adı altında birleşen uygulama; günümüzde aylık 800 milyon ve toplamda 1 milyardan fazla kullanıcıya sahip. Sosyal medya mecraları arasında ise %42.4’lük bir payla kendisine sağlam bir yer edindi.

Pazar payı oldukça geniş olan ve müthiş bir hızla artmaya devam eden TikTok; uygulaması içerisinde yer alan müzik dünyasını Spotify, Apple Music ve YouTube Music gibi piyasa devlerinin karşısına çıkarmaya da hazırlanıyor. Bir müzik dinleme uygulamasının yanı sıra yeni bir sosyal medya platformu olarak da kullanıcılara sunulacak TikTok Resso, Hindistan ve Endonezya’da test aşamasında!

Markalar TikTok’ta nasıl konumlanıyor?

İlk dönemlerde TikTok’a karşı oldukça mesafeli yaklaşan ve reklamveren olmaktan çekinen markalar, son aylarda bunu bir hayli kırdılar. İlk olarak Haribo’nun TikTok üzerinde reklam kampanyası yapmasıyla başlayan macerada; zamanla L’oreal, Doritos, NuLook Production gibi büyük markalar TikTok influencer’ları ile işbirliği yapmaya ve yavaş yavaş bu platformda konumlanmaya başladılar. TikTok’un markaların dijital stratejisinde yer almaya başlamasıyla birlikte daha fazla ön planda olacağı ve dikkat çekiciliğinin artacağı ise aşikâr.

Yazan: Tuğçe Usta

Paylaş