SOSYAL MEDYADA CANLI YAYIN NASIL YAPILMALI? 3-2-1 KAYIT!

SOSYAL MEDYADA CANLI YAYIN NASIL YAPILMALI? 3-2-1 KAYIT!
19 Ekim 2017

 

Sosyal medyada artık olmazsa olmazlardan biri de canlı yayın yapmak! Özellikle Facebook, Instagram ve Youtube’da canlı yayın yapan kişilerin sayısı git gide artıyor. Hatta gif, video ve canlı yayın gibi hareketli içerikler, fotoğraflı içeriklerden daha fazla etkileşim alıyor. Peki bir marka, sosyal medyada nasıl canlı yayın yapmalı ve nelere dikkat etmeli? Gelin hep beraber bakalım.

İlk olarak yapılması gereken elbette bir konu belirlemek ve ana hatlarıyla belli bir konuşma metni hazırlamak. Ardından hangi sosyal medya mecrasında canlı yayının yapılacağına karar vermek önemli. Bu, markanızın sosyal medya yönetimine ve yapısına göre değişiklik gösterebilir. A markası için Youtube’da canlı yayın yapmak uygun iken B markası için Facebook’ta yapılan canlı yayın daha etkili olabilir.

Gelelim teknik gereksinimlere…

Telefonunuzla uyumlu bir yaka mikrofonu şart! Kimse sesin olmadığı veya kısık olduğu bir videoyu izlemek istemez. Yayının çok daha kaliteli görünmesi için ise bir tripod ile görüntünün sabitlenmesi önem taşıyor. Görüntü kalitesinde ise en az 14 megapiksellik kameraya sahip bir telefon yeterli olacaktır. Işıklandırmayı da unutmayalım.

Canlı yayın güzelce yapıldı ve verilmek istenen mesaj dinleyicilere ulaştı. Peki sadece canlı yayın sırasında müsait olan kişiler mi bu yayını izleyebilecek? Tabii ki hayır! Canlı yayın videosunu, canlı yayın bittikten hemen sonra sayfada post olarak paylaşmak, daha fazla kişiye ulaşılmasını sağlar. Hem böylelikle aynı post diğer sosyal medya mecralarında da paylaşılabilir hale gelir.

Siz de markanızın sosyal medyada yapacağı canlı yayınlarında sıkıntı yaşamak istemiyor, profesyonel bir sosyal medya ajansı ile markanızı öne çıkaracak bir canlı yayın yapmak istiyorsanız, gelin tanışalım: http://ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Yazan: Deniz Ademoğlu

Paylaş