SOSYAL MEDYADA BAŞARILI OLMAK İÇİN NEYİNİZ EKSİK

SOSYAL MEDYADA BAŞARILI OLMAK İÇİN NEYİNİZ EKSİK
05 Şubat 2020

 

Rakipleriniz her geçen gün hitap ettiği kitleyi artırıyor ve adını daha fazla duyuruyor. Sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanıyor ve beğeni alıyor. Fakat siz ne kadar çabalasanız da bir arpa boyu yol alamıyorsunuz. Peki, sorun nerede? Öne geçmek için neler yapmalısınız? Sizin onlardan neyiniz eksik? Gelin birlikte bakalım…

Analiziniz Eksik

Öncelikle bugüne kadar neler yaptığınızı ele alarak başlayalım. İlgi çekici görseller kullandınız mı? Metinleriniz anlaşılır ve ilgi çekici miydi? Ne çok sevildi ve ne sevilmedi? Bunlar size kendi hesaplarınızla ilgili birkaç tüyo verecektir.

Sonraki adımda rakiplerinizi ele alalım. Aynı soruları onların hesapları için de sorun ve cevapları kendinizinkilerle karşılaştırın. Bunu yaparken yalnızca Türkiye’deki değil, yurt dışındaki benzer hesapları da işin içine katabilirsiniz. Böylece elinizde birçok soru ve birçok farklı cevap olur. Şimdi sonraki adıma geçmeye hazırsınız.

Stratejiniz Eksik

Yeni çağ sosyal medyayı anlamış olsa da orta yaş üstü için hala “aman canım çok önemli değil” seviyesinde olabilir. Eğer iş arkadaşlarınız arasında bunu düşünen bir kişi bile varsa bu fikri çabucak silin. Eskiden Bruce Banner olan sosyal medya mecraları değişti ve onlar artık HULK!

Şimdi analizde elde ettiğiniz verileri değerlendirme ve bir strateji oluşturma zamanı. Bunu yaparken tüm yılı göz önünde bulundurmalı ve buna göre bir harita çıkarmalısınız. Geride kaldığınızı düşünerek sakın acele etmeyin. Agresif bir yaklaşım size kontrolü kaybettirir. Unutmayın zaman alsa da sağlam adımlarla yürümek her zaman önemli.

Doğru Paylaşımlarınız Eksik

Sosyal medyada paylaşım yaparken her şeyin bir bütün olduğunu unutmayın. Tasarım dili, metin ve görseller birbiriyle uyumlu olduğu takdirde hoş ve kurumsal bir çizgi yakalarsınız. Kurumsal çizgi de güveni ve yeni müşterileri beraberinde getirir.

Ayrıca sizin yüzünüz olan sosyal medyada insanlarla nasıl konuştuğunuz ve sorulara verdiğiniz sıcak cevaplar onlarla bu sanal ortam üzerinden ilişki kurmanızı sağlar. Basmakalıp ya da otomatik mesajlardan kaçının. Yüz yüze iletişimdeymiş gibi davranmak sizi bir adım daha öteye taşır.

Profesyonel Desteğiniz Eksik

Tüm bu gelişmeleri kaydederken işin profesyonellerinden yardım alın. Kendi işinizi en iyi siz biliyorsunuz, sosyal medyayı da onlar. Neler istediğinizi ve beklediğinizi onlara anlatın. Karşılığında da onları mutlaka dinleyin. Sizin için en doğru analizi yapacak, stratejiyi gerçekleştirecek ve adım adım uygulayacaklardır.

Sektörünüz ne olursa olsun 2020 yılında sizde nelerin eksik olduğunu görmek ve bu eksikleri tamamlamak için sizi beklediğimizi unutmayın! 😊

Yazan: Tuba Kiraz

Paylaş