SOSYAL MEDYADA BAŞARILI CANLI YAYIN YAPMANIN 10 PÜF NOKTASI

SOSYAL MEDYADA BAŞARILI CANLI YAYIN YAPMANIN 10 PÜF NOKTASI
23 Ekim 2019

 

Periscope ile hayatımıza giren mobil canlı yayın trendi, sosyal medya iletişimi yapan markalar için önemini her geçen gün artırıyor. İlk dönemlerinde ağırlıklı olarak haber değeri taşıyan anlarda faydalanılan canlı yayınlar, şimdilerde gündelik hayat içerisinde de kullanılıyor.

Canlı yayın özelliği, artık hemen hemen her sosyal medya mecrasında mevcut. Instagram, Facebook, Twitter ve YouTube’un canlı yayın kısımları en aktif kullanılan araçlardan biri haline geldi bile. Bunun öncelikli nedenini, kullanıcıların her zaman kolay olanı tercih etmesi olarak düşünebiliriz. Onlara, vermek istediğiniz mesajı ne kadar kolay ve anlaşılabilir yollardan verirseniz o kadar iyi.

Peki, canlı yayınlarınızı nasıl daha başarılı kılabilirsiniz? İşte, sizlere 10 ipucu;

Sıra dışı ve dikkat çekici bir konu belirleyin

Yayınınızın içeriği ne kadar dikkat çekici olursa, o kadar takip edilecek ve geniş kitlelere yayılacaktır. Bu nedenle ürün/hizmetlerinizi tanıtırken dahi farklı olmaya özen gösterin. Örneğin, yayınınıza konuk alın ve ürünlerinizi onlarla birlikte deneyimleyin. Bu, hem yayınınızı daha dikkat çekici bir hale getirecek hem de içeriğinizi zenginleştirecektir.

Yayın yaparken eğlenin!

Mutlaka gülümseyin! smiley Siz ne kadar eğlenirseniz ve yaptığınız yayından mutluluk duyarsanız, izleyicileriniz de bir o kadar eğlenecek ve sizi destekleyecektir.

Kreatif olun

Her ne anlatıyor olursanız olun, yaratıcılığınızı kullanın. Konulara farklı bir bakış açısıyla yaklaşmanız izleyici sayınızın artmasını sağlayacaktır.

En çok izlenilen yayınları inceleyin

Canlı yayın yapmaya başlamadan önce kullanıcıların en çok hangi yayınlara ilgi gösterdiğini muhakkak inceleyin. Bu araştırma farklı konu başlıkları geliştirmenizi de sağlayacaktır.

Pozitif olun

Elbette ki canlı yayınlarınıza olumsuz tepkiler gelecektir. Bu durum karşısında bile pozitifliğinizi kaybetmeyin. Sonuçta sosyal medyadayız, olumlu/olumsuz her yorum kullanıcının kararında. smiley

İzleyicilerinizle etkileşime girin

Canlı yayınlar izleyicilere beğenilerini ifade etme ve yorum yapma imkânı tanıyor. Bu durum, onlarla anlık etkileşime girmeniz ve güvenlerini kazanmanız açısından harika bir özellik. Sorularına elinizden geldiğince cevap verin ve siz de onlara soru sorarak yayına dahil olmalarına imkân tanıyın.

Yayın sürenizi verimli kullanın

Kendinizi ve ürün/hizmetlerinizi tanıtırken zamanınızı iyi ayarlayın. Yayına başlamadan önce bir zaman çizelgesi oluşturun ve bu çizelgeye göre ilerleyin. Böylece anlatmak istediğiniz hiçbir noktayı kaçırmamış olacaksınız. Ayrıca, canlı yayınlarınızı bitirdikten sonra kaydetmeyi de ihmal etmeyin. Yayını kaçırmış olan kullanıcılar için yeniden paylaşım yapmanız daha büyük kitlelere ulaşacağınız anlamına gelir.

Yayınınızı sosyal medya sayfalarınızda duyurun

Canlı yayın yapmadan birkaç gün önce sosyal medya sayfalarınızda yayın tarihini ve saatini duyurun. Aynısını, yayın başlamadan kısa bir süre önce de yapabilirsiniz. Böylece izleyici ve etkileşim oranlarınızı artırmış olacaksınız.

Görüntü kalitesini önemseyin

Nasıl ki sosyal medyada kaliteli görseller ve videolar daha çok beğeni alıyorsa, aynı durum canlı yayınlar için de geçerli. Işıklandırmanın iyi olmasına, arka planın iyi gözükmesine ve görüntünün kaliteli olmasına özen gösterin.

Canlı yayın süresine dikkat edin

Canlı yayınlarınızı çok uzun tutmayın. Çünkü belli bir noktadan sonra izleyicinizin dikkati dağılacak veya farklı bir sebepten dolayı yayınınızı terk etmek zorunda kalacak. Bu yüzden mesajınızı ilk 30 dakika içerisinde vermeye çalışın.

Tüm bu noktalara önem göstermeniz, hem yayınlarınızın izlenme oranlarını hem de takipçi sayınızı artıracaktır. smiley

Yazan: Zeynep Kırbaş

Paylaş