SOSYAL MEDYADA ANNELER GÜNÜ FIRTINASI BAŞLADI!

SOSYAL MEDYADA ANNELER GÜNÜ FIRTINASI BAŞLADI!
28 Ağustos 2018

 

Anneler Günü Tarihçesi

Tarihteki ilk Anneler Günü geleneği, Antik Yunanlıların, Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna düzenledikleri ilkbahar festivali kutlamalarıyla başladığını biliyor muydunuz?

Antik Romalılar ise ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinde, ana tanrıça Kibele onuruna yaptıkları törenle kutluyorlardı.

1600’lerin İngiltere’sinde “Anneler Pazarı” kutlanırdı. “Lent” adı verilen ve Paskalya’nın 40 gün öncesinden başlayan sürecin dördüncü pazarında kutlanılan “Anneler Pazarı” ile, bütün İngiliz anneler onurlandırılırdı. “Anneler Pastası” denilen özel bir pasta ile bu özel gün tatlandırılırdı. smiley

1914’te Başkan’dan Resmi Açıklama Geldi

1876’da Ann Reeves Jarvis, 12 yaşındaki kızı Anna Jarvis’in de aralarında bulunduğu öğrencilerine bir sabah “Umuyorum ki bir gün birileri insanlığa yaptığı yardımlarından dolayı unutulmaz bir anneler gününde anılır” demişti. 1907 yılında Philadelphia’da Anna Jarvis bu sözü hiç unutamaz ve ulusal bir Anneler Günü için kampanya başlatır. Bayan Jarvis, West Virginia eyaletinde annesinin bağlı olduğu kiliseyi, annesinin vefatının ikinci yıldönümü olan mayısın ikinci pazarında, Anneler Günü’nü kutlamaya ikna eder. Ertesi yıl Anneler Günü, bütün Philadelphia’da kutlanmaya başlanır. Bayan Jarvis ve onu destekleyenler bakanlara, iş adamlarına ve politikacılara, ulusal bir Anneler Günü ilan edilmesi için dilekçeler yazmaya başlarlar. Başkan Woodrow Wilson, 1914’te resmi bir açıklama ile Anneler Günü’nü ulusal tatil ilan eder. Böylece Anneler Günü’nün, her yıl mayısın ikinci pazarında kutlanmasına karar verilmiş olur.

Sosyal Medyada Anneler Günü Fırtınası

Her sene Mayıs ayının ikinci pazarı kutlanan Anneler Günü, şüphesiz ki en özel günlerden bir tanesi. Anneler Günü markalar için yaratıcı, duygusal ve küçük esprilerin yer aldığı kampanya ve reklamlar anlamına geliyor. Bu yıl, 13 Mayıs Pazar günü kutlanacak olan bu özel gün için markalar tüketicileri yakalamaya başladı bile.

Bizler annelerimize neler alacağımızı düşünürken, markalar da yılın en yoğun günlerinden biri olan anneler gününde, hedef kitlelerine önceden kampanyalarını duyurma telaşındalar. Gerek reklam filmleri, gerek sosyal medya kampanyalarıyla dikkat çeken markalardan bazılarını aşağıdaki gibi derledik:

Boyner

Boyner Anneler Günü kampanyası ile hediye kararsızlığını bitiriyor. Herkesi kararsızlıktan kurtaran bu kampanyayı, oyuncu Demet Evgar’ın seslendirdiği eğlenceli reklam filmiyle duyuran markanın mesajı “Anneler Günü Hediyen için Sen de Boynerle!” oluyor.

Renault

Renault,  yoldaki çocuklarını merak eden anneler için geliştirdiği özel Anne Vardım Ben (AVB) Teknolojisiyle meraklı annelerin içleri rahatlıyor, unutkan çocukların da işini kolaylaşıyor. Sınırlı sayıda üretilen Renault Clio’larda yer alan teknoloji ile telefonunuzla eşlenen uygulama aracılığıyla bir yerden bir yere vardığınızda ABV butonuna basmanız yeterli oluyor.

Her başımız sıkıştığında aklımıza gelen annelerimizin içini rahatlatan teknoloji #annevardımben sadece Renault’da.😊 https://t.co/mLFcmkSVgR pic.twitter.com/k5oVjdMBbT

— Renault Turkey (@RenaultTurkey) 5 Mayıs 2018

Tüm  annelerin, Anneler Günü kutlu olsun!

Yazan: Özgü Çağıran

Paylaş