Sosyal Medyada AI Rüzgarı

Sosyal Medyada AI Rüzgarı
06 Mart 2023

 

Gelişen teknolojinin hızına yetişemediğimiz bu dönemlerde, yine son derece hızlı bir gelişme olan AI yani yapay zeka teknolojisi, etkisini her alanda günden güne artırıyor. Sosyal medya mecralarında hem markalara hem de içerik üreticilerine ilham olan bu gelişmeler, görsel dünyaya yeni bir soluk getirdi.

Sosyal medya kullanıcıları olarak, görsel oluşturmadan metin oluşturmaya birçok şaşırtıcı yeteneğe sahip akıllı yazılımlar sayesinde yeni deneyimlere kapılarımızı açtık.

Yapay zeka robotlarının en bilinenleri olan Midjourney ve Dall-e, dünya çapında birçok kullanıcıya sahip. Kullanıcıları, hayal güçlerinin sınırlarını zorlamaya davet eden yazılımlar, ortaya çıkardığı sonuçlarla hayal gücünün ötesine geçiyor.

Belli anahtar kelimeler yardımıyla oldukça hızlı oluşturulan görseller, tasarım dünyasında da çığır açıcı niteliğe sahip görünüyor. Sosyal medya mecraları arasında görsel dünyanın öncülerinden olan Instagram’da da yapay zeka görselleriyle oluşturulmuş hesaplar oldukça dikkat çekiyor. Öyle ki salt hayal gücüyle oluşturulan bu görsel serileri, belli konseptler çerçevesinde adeta çevrimiçi bir sergi tadında…

Nasıl Kullanılıyor?

Yapay zeka üzerinden görsel yaratmayı sağlayan Midjourney ve Dall-e, farklı robotlar olsalar da aslında çalışma ve görsel üretme mantıkları neredeyse aynı.

Asıl hedef, oluşturulmak istenilen görselin ne biçimde tasarlanması isteniyorsa buna dair komutlar girerek en mükemmel sonuca ulaşmak.

Bu komutlar kelime ve kelime gruplarından oluşuyor. Üyelik yöntemiyle sisteme giriş yaptıktan sonra elde etmek istenilen görsele dair detaylı bir betimleme yapmak gerekiyor.

Çıktısı alınacak görselin genel detaylarının yanı sıra hangi tarzda tasarlanacağına da bu komutlarla karar verilebiliyor.

Örneğin, görselin yağlı boya tablo gibi görünmesi isteniyorsa “yağlı boya” gibi anahtar kelimeler ekleyip komutları destekleyerek bu sonuca ulaşmak mümkün.

Görselin gerçekçi veya yüksek kalite bir görsel gibi görünmesi isteniyorsa “hd, 4k, 8k, realistik” gibi anahtar kelimeler eklemek gerekiyor.

Elbette bu robotlar İngilizce dili üzerinden komut alıyor. Bu sebeple İngilizce biçimde en iyi betimlemeyi yapıp en iyi sonucu elde etmek gerekiyor.

AI, Markalara İlham Oluyor

Şimdiden kendi sanatçılarını oluşturan yapay zeka dünyası, yalnızca tekil kullanıcılara değil markalara da yenilikçi içerik fikirleri konusunda farklı bir pencere açıyor.

Sosyal medya üzerinde hem Türkiye’de hem de global bazda aktif olan markalar, yapay zeka teknolojisini kullanarak takipçileriyle paylaştıkları hikayelere sanatsal ve güncel bir dokunuş katıyor.

Yapay Zeka Tasarım Mesleğini Nasıl Etkiliyor?

Midjourney ve Dall-e üzerinden yazınsal komutlarla oluşturulan bu görseller, uygulayıcıları şaşırtıp mutlu etse de tasarımcılar için ilk görüşte tatlı endişelere yol açabiliyor. 😊

Yapay zekanın görsel dünyadaki bu hızlı gelişimi akıllara “Tasarım mesleği sonlanıyor mu?” sorularını getirse de güncel olan teknoloji, henüz sonuç vermekte ve detayları işlemekte insan eli kadar mükemmele ulaşamıyor.

Son yüzyılda inanılmaz bir ivmeyle yükselen teknoloji dünyası, bu hızıyla birçok yeniliğe ve belki de şimdiden tahmin edemeyeceğimiz gelişmelere gebe olsa da günümüzdeki tasarım sanatçıları ve görsel sanatçılar için hala yeterli vakit var gibi görünüyor. 😊

 

YAZAN: Özlem TURGUT

Paylaş