SOSYAL MEDYA'DA 2018 TRENDLERİ

SOSYAL MEDYA'DA 2018 TRENDLERİ
07 Kasım 2017

 

Günümüzde sosyal medyadaki gelişmelerin hızına yetişmek başlı başına bir görev haline geldi. Milenyum kuşağının mobil ve teknolojiyle iç içe olması dijital pazarlamacıların işini daha da zorlaştırmakla beraber yeni içerik ve sosyal medya pazarlama fikirlerine de fırsat yaratıyor.

Biz de Ahtapot Sosyal Medya ekibi olarak, 2018 yılında sosyal medya stratejinizi belirlemenize yardımcı olacak yeni trendleri sizin için listeledik:

Stories İçerikleri: Instagram ve Snapchat ile hayatımıza giren ‘’stories’’ içerikleri 2018’de de pazarlama stratejilerinin vazgeçilmezlerinden olacak. Markalara en kısa zamanda en vurucu mesajı verme imkanı sunan ‘’stories’’ paylaşımları milenyum ve Z kuşağı gençleri arasında yeni yılda da popülerliğini korumaya devam edecek.

Kişiselleştirilmiş İçerik: Araştırmalar gösteriyor ki, Z kuşağı klasik reklamcılığa inanmıyor ve verilen mesajların samimiyetine güvenmiyor. Bu sebeple genç kuşağı etkilemek için hikaye anlatımının ön plana çıktığı kullanıcı personaları ile hazırlanmış içeriklere yer vermek ve mobil bir hayata bağımlı şekilde yaşayan bu kuşağı etkilemek için özgün ve doğal içeriklere yer vermek büyük önem taşıyor.

Chatbot: Gartner’ın tahminine göre 2018 yılında kullanıcı mesajlarının %30’u akıllı zeka tarafından yönetilecek. Özellikle Facebook Messenger içerisinde karşımıza çıkan chatbot teknolojisi ile müşterilerinize 7/24 ulaşmak ve sürekli bir ilişki kurmak mümkün oluyor. Müşteri memnuniyetinde ön sıralarda yer almak istiyorsanız yeni yılda bu teknolojiyi dijital pazarlama planınıza eklemekte fayda var.

Video ve Canlı Yayın: Facebook Live ve Instagram Stories’in hayatlarımıza etkili bir şekilde girmesiyle video ve canlı yayının sosyal medyada ki önemi de bir kat daha arttı. Ürününüzle veya hizmetlerinizle ilgilenen kitleye canlı video yayınları gerçekleştirmeyi sosyal medya stratejinize eklemeyi şiddetle öneriyoruz.

Influencer Pazarlama: Markalar için Influencer kullanımı yeni yılda da önemini koruyacak. Twitter ve Instagram fenomenlerinin marka ile ilgili paylaşımları takipçiler arasında büyük ilgi ile karşılanıyor ve markalar bu ilgiden mahrum kalmak istemiyor.

Markanızın sosyal medya trendlerini kaçırmamasını ve hep bir adım önde olmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz: http://ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Yazan:  H. Taylan Azimli

Düzenleyen: Furkan Avcı

Paylaş