SOSYAL MEDYA YÖNETİCİNİZDEN NELER BEKLEMELİSİNİZ

SOSYAL MEDYA YÖNETİCİNİZDEN NELER BEKLEMELİSİNİZ
20 Temmuz 2020

 

Bildiğiniz gibi dünyada sosyal medya kullanımı her geçen gün baş döndürücü bir hızla artmaya devam ediyor. Şirketler sosyal medyada profesyonel bir biçimde var olabilmek ve burada yer alan hedef kitlelerine ulaşmak için, dijital reklamlara ve sosyal medya platformlarında yer alacak içeriklerine daha çok bütçe ve kaynak ayırmaya devam ediyor.

Böylesine zorlu rekabetin yer aldığı mecralarda tutunabilmek ve sosyal medya dinamiklerine uygun bir stratejiyle içerikler oluşturmak, bu konularda belli bir birikime ulaşmış sosyal medya ajanslarına ve buna paralel olarak sosyal medya uzmanlarına düşüyor.

Sosyal medya uzmanı/yöneticisi dediğimiz kişiler temelde markanızın/ürünlerinizin sosyal medya mecralarında belirlenen stratejiye uygun biçimde uygulanmasını, takibini ve çıkan sonuçların raporlanmasını sağlar. Bu işlemleri gerçekleştirirken de sahip olduğu yetenekleri yeni öğrendiği bilgilerle harmanlaması ve markanıza uyarlaması beklenir.

Kullanıcı sayılarına göre sosyal medya platformları

https://www.statista.com/statistics/272014/global-social-networks-ranked-by-number-of-users/

Markanız/şirketiniz için profesyonel bir sosyal medya ajansıyla veya uzmanıyla çalışmaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken noktaları gelin beraber inceleyelim:

Metin Yazarlığı

Sosyal medya uzmanları nasıl reklam metni yazılacağını bilmeliler. Facebook’ta, Instagram’da veya LinkedIn’de insanlara nasıl bir dille içeriğimi okutabilirim, hangi emoji ve hashtagleri kullanmalıyım, onları nasıl harekete geçirebilirim gibi soruların cevabını verebilmeli. Tabi ki hazırlayacakları metnin dil bilgisi kurallarına uygun olması, okunaklı olması gibi konulara girmiyorum bile.

Yaratıcılık

Bir üstteki maddeyle ilişkili olarak sosyal medya uzmanlarının yaratıcı insanlar olması beklenir. Oluşturulacak içeriğin görseli nasıl olmalı, video olacaksa nasıl bir kurgusu olmalı kafasında netleştirebilmeli. Sosyal medya platformlarının sunduğu olanakları ve yeni eklenen özellikleri takip edip, markalarına nasıl uyarlayabileceğini bilmeli.

Stratejik Düşünme

Markası için içerik oluştururken kendi beğenileri doğrultusunda değil markasının stratejisi, beklentileri ve hedefleri doğrultusunda içerikler hazırlamalı. Yönettiği marka/kurum ne iş yapıyor, kime sesleniyor, ne fayda sağlıyor, ürünlerinin artı ve eksi yönleri nedir, sosyal medya platformlarında yer alarak neye ulaşmayı düşünüyor gibi birçok sorunun cevabını bilmeli ve buna uygun hareket etmeli.

Meraklı Olmak

Sosyal medya trendlerini takip eden, kendisini farklı alanlardan besleyen, hobileri olan bir sosyal medya uzmanı olmak içerikleri oluştururken faydalı olacaktır. Örneğin yerli ve yabancı blogları ve platformların resmi bloglarını takip etmek hem size farklı fikirler verecektir hem de olası gelişmeleri kaçırmamanızı sağlayacaktır.

İletişim Kurmak

Sosyal medya platformlarından gelen soru, şikayet ve önerilere markanın diline uygun bir biçimde geri dönüş yapmak da sosyal medya uzmanında olması gereken bir özellik. İnsanların ihtiyaçlarını anlayıp doğru yere yönlendirmek veya onlarla ilgilenildiği algısını yaratmak uzun vadede markanıza çok şey katacaktır.

Titiz ve Organize Çalışmak

Markanın/Ajansın beklentisi doğrultusunda işlerini titiz ve organize bir biçimde yapan sosyal medya uzmanı olmalı. Verilen işi doğru anlayıp tasarıma düzgün aktarabilmeli. Kısacası marka ve kreatif ekip arasında bir köprü görevi görebilmeli. Yayın planlarını geciktirmemeli, toplantılara hazırlıklı ve zamanında katılmalı.

Analitik Düşünmek

Raporlara bakıp markası için içgörüler çıkarmayı bilmeli. Dijital reklamlar konusunda bilgisi olmalı ve reklamveren kişiyi doğru yönlendirmeli. Markaları için de dijital reklamlar konusunda kurgular hazırlamayı bilmeli, en azından dijital pazarlama uzmanı veya medya satın almacı kişiyle iletişim kuracak kadar jargona hakim olmalı.

Markanız/işletmeniz için sosyal medyada yer almaya karar verdiğinizde karşınıza onlarca ajans ve sosyal medya uzmanı çıkacaktır. Çalışacağınız kişilerin yukarıda belirttiğim özelliklere sahip olması, kısa ve orta vadede markanızın dijital görünümüne ve hedeflenen amacınıza ulaşmanızda büyük yardımı dokunacaktır.

Yazan: H.Taylan Azimli

Paylaş