SOSYAL MEDYA VE SEO

SOSYAL MEDYA VE SEO
07 Şubat 2022

 

Dijital pazarlamanın vazgeçilmez ayaklarından biri olan SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) markalar için aslında hiç tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük bir önem taşıyor. Birçok marka süreçlerini bu şekilde ilerletirken, bazı markalar ise bu konuda hızlı adımlar atmayabiliyor. Fakat arama motoru optimizasyonunun gücü aslında düşündüğümüzden çok daha büyük.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama sıralamalarınızı geliştirmek amacıyla sosyal medya ve arama motoru optimizasyonu stratejilerini kombine etme pratiğine SEO denir.

Zekice geliştirilmiş, veri odaklı bir pazarlama stratejisi sosyal medyayı ve arama motoru optimizasyonunu bütünüyle aynı pazarlama ekosistemine dahil eder. Sanılanın aksine paylaşılan veriler dönüşüm oranlarınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Sosyal Medya, Arama Motoru Optimizasyonunu Nasıl Etkiler?

 1. Arama sıralamaları: Arama algoritmaları tarafından kullanılan sosyal sinyallerin, web sitenizdeki bağlılık verileri ve web tasarımınızın kalitesi üzerinde büyük bir etkisi vardır.
 2. İçeriklerin genişlemesi: Organik aramalarla web sitesi içeriklerinizin yeni ve dönüşen ziyaretçiler bulmasına yardım eder.
 3. Marka bilinci: Sosyal medya içerikleri sayesinde online tavır, güven ve itibar inşa eder.
 4. Link inşa etme: İçerikleriniz fark edildikçe ve diğer web sitelerine eklendikçe SEO dostu linkler inşa etmenize yardımcı olur.
 5. Yerel arama motoru optimizasyonu: İşletme profili verileri ile müşteri görüşleri sayesinde yerel tavrınız ve sıralamalarınız gelişir.

Tüm bunlara bakılacak olursa markaların hayır diyemeyeceği arama sıralamaları güçlü ve gelişmiş olur. Buna bağlı olarak sosyal medya arama motoru optimizasyonu, markalar için büyük önem taşır.

SEO, markanızın sosyal medyadaki profillerini ve Google’daki arama sonuçlarını sizin için bir üst seviyeye taşımaktan daha fazlasını yapar.

Google’ın arama motorları arasında en önemlisi olduğunu biliyoruz. Peki ya Youtube? Youtube bir sosyal medya platformu olmasına rağmen dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak biliniyor. Birçok insan Google harici tüm aramalarında Youtube’u kullanıyor.

Sosyal Medya ve Arama Sıralamaları: Sosyal Sinyal Nedir?

Sosyal sinyaller, web sitenizin sosyal medya platformlarındaki uzantılardan topladığı ve aynı zamanda arama motorları algoritmaları tarafından sıralamalarınızı belirlemek için okunan verilerdir.

 • Beğeniler ve yorumlar
 • Paylaşımlar
 • Oylar
 • Linkler
 • Değerlendirmeler
 • Takipler

Sosyal sinyallerin sıralamalarda pek bir etkisi olmamasına karşın site trafiğinizi ve bağlılık oranlarınızı çok yüksek bir şekilde etkiler.

Sosyal Medya Arama Motoru Optimizasyonu Pazarlama Stratejilerinizi Nasıl Etkiler?

 1. Arama motorları tarafından daha hızlı indekslenme
 2. İçeriklerinize gelen ani trafik
 3. Gelecek trafikleriniz için hedef kitlesi ve potansiyel inşa etme
 4. İçeriklerinizle ilgilenen hedef kitleye ulaşma
 5. Eski ama hala kullanışlı olan içeriklerinize gelen trafik
 6. Dönüşen ziyaretçilerde artış

Web siteniz daha çok trafik aldıkça, diğer sıralama sinyalleri ile pozisyonunuzu geliştirebilmek için daha çok fırsat elde edersiniz: içerik kalitesi ve kullanıcı bağlılığı.

Arama Motoru Optimizasyonu İçin Marka Farkındalığı

Artık bir marka kuruluşunun olmazsa olmazı, ilk önce bir web sitesi hemen ardından kesinlikle bir instagram hesabı. Büyüyebilmek için yol, arama motoru optimizasyonundan geçiyor. Çünkü adınız her ne kadar hızlı duyulursa markanız da o kadar hızlı büyür, yol kat eder. Yeni müşteriler kazanmanın en büyük adımı SEO çalışmaları.

Arama motoru optimizasyonu web sitenizin organik anahtar kelime stratejileri ile bulunmasına yardımcı olur. Sosyal medya mecraları da bunu bir sonraki seviyeye taşır.

 • Tüketici davranışları istatistikleri insanların çevreleri -arkadaşlar, aile ve online değerlendirmeler-  tarafından gelen değerlendirmelere güvendiğini gösteriyor.
 • Organik sosyal medya davranışları markanızın bilinmesinde büyük rol oynuyor.
 • Sosyal kanıtlarla yanınızda olan müşteriler arttıkça, tüketicilerin sizin ürünlerinize ihtiyaç duyması halinde akıllarına sizin gelme ihtimaliniz de artacaktır.

SEO çalışmaları, online dünyada uzun vadeli başarı için tahmin edemeyeceğiniz kadar büyük önem taşıyor. İşletmelerinizi riske atmak ve kısa vadeli stratejiler uygulamak yerine, sosyal medya ve SEO‘nun önemini dikkate alın ve stratejinizi iyi geliştirmek için sosyal platformları kullanmaya başlayın.

Siz de işletmenizin doğru mecralarda, doğru içerik ve reklam stratejisiyle yer almasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ahtapot Sosyal Medya olarak, profesyonel ekibimiz, kreatif çözümlerimiz ve gelişmiş iletişim stratejilerimizle her zaman yanınızdayız! 🙂

 

Yazan: Selen Ekerbiçer

Paylaş