SOSYAL MEDYA REKLAMLARINIZ İÇİN NASIL METİN YAZMALISINIZ?

SOSYAL MEDYA REKLAMLARINIZ İÇİN NASIL METİN YAZMALISINIZ?
03 Nisan 2019

 

Sosyal medya reklamcılığına olan yatırım ülkemizde her sene artıyor. Markalar ve firmalar dijital dünyada var olabilmek ve bir adım öne çıkabilmek adına sponsorlu içeriklere ve dijital reklamlara ayırdıkları bütçeleri genişletmeye devam ediyor.

Bu durumda reklam/dijital ajanslarda reklamlara ayrılan bütçeleri doğru ve hedefine uygun bir şekilde harcamak için çaba gösteriyor. Her gün karşınıza onlarca hatta yüzlerce sponsorlu içerik çıkıyor ve bu kadar reklamın arasından sıyrılmak için gerçekten etkili, yaratıcı ve hedef kitlenize uygun paylaşımlar hazırlamak gerekiyor.

Sponsorlu içeriklerinizde kullandığınız görsel kadar reklamınızın metni de büyük önem taşıyor. Böyle bir durumda metinleriniz için neler yapmalısınız, nasıl metinler oluşturmalısınız beraber inceleyelim.

1 – Marka duruşunu veya konuşma biçimini yansıtın

Eğlenceli, gençlere yönelik bir ürün veya hizmet sunan bir markayla fabrikalara yedek parça sağlayan bir firmanın duruşu ve iletişim dili çok farklıdır. Bu farkı gözeterek reklam metinlerinizi oluşturmaya dikkat edin. Yerel dilinize, argoya, sektörün diline hakim olmak sizi bir adım öne taşır, unutmayın.

2 – Reklam metniniz kim, ne, ne zaman, neresi ve niye sorularına cevap verebilmeli

Bu soruların cevaplarını reklam metni içerisinde verebilirseniz reklam hedef kitleniz mesajı doğru algılar ve içeriğinizle etkileşime geçme oranı artar. Soruların hepsine cevap veremiyorsanız sektörünüzdeki, hedef kitlenizdeki insanların en çok neye ihtiyaç duyduklarını düşünüp, ona göre karar verebilirsiniz.

3 –Reklam metinlerinizin performansını test edin

İmkânınız varsa farklı uzunluklarda, farklı mesajlar içeren reklam metinlerinizi test edin. Bazı reklamlarınızda uzun bir metin işe yarayabilirken farklı bir reklamınızda kısa bir metinle de vurucu mesajlarınızı iletebilirsiniz. Sponsorlu içerikleriniz ne kadar çok etkileşim alırsa sosyal medya platformları içeriğinizi bütçeniz dâhilinde daha çok kişiye ulaştırmaya çalışır.A/B testi bu gibi durumlarda hayat kurtarıcı olabilir. Farklı reklamlı içeriklerinizi teste tabi tuttuktan sonra elinizdeki veriye göre ileride hazırlayacağınız içeriklerinizi daha da doğru oluşturabilirsiniz.

4 – Reklam metninizi doğru görsel ve hedeflemeyle birleştirin

Dünyanın en güzel reklam metnini de yazsanız içeriğe ve hedef kitleye uygun olmayan bir görselle veya videoyla sponsorlu içeriğiniz pahalı bir çöpe dönüşebilir. Sosyal medya kullanıcılarının çok kısa bir dikkat ömrüne sahip olduğunu ve çok çabuk sıkıldıklarını aklınızdan asla çıkarmayın. Kısacası sponsorlu içeriğinizin metninin, görselinin, dilinin bir uyum içinde olduğuna ve bir hikaye anlattığına dikkat edin.

5 –Sosyal medyanın size sunduğu olanaklardan yararlanın

Emojiler ve hashtagler gibi sosyal medyanın size sunduğu olanakları göz ardı etmeyin. Metninize farklılık katabilecek her türlü yardımcı elementi kullanarak rakiplerinizden farklılaşabilirsiniz.

Sosyal medyada yer alan sponsorlu içerikler direkt veya sıcak satışa nazaran etkisini daha yavaş gösterebilir ama takipçilerinizle ve hedef kitlenizle daha uzun vadeye yayılan bir ilişki temeli oluşturmanıza yardımcı olur.

Sosyal medya reklamcılığının öneminin giderek arttığı bu dönemde reklamlara ayırdığınız bütçeyi profesyonel bir biçimde, doğru içeriklerle, doğru hedef kitleye ulaştırmak büyük önem taşıyor.

Yazan: Taylan Azimli

Paylaş