SOSYAL MEDYA İLETİŞİMİNİN MARKALAR İÇİN ÖNEMİ

SOSYAL MEDYA İLETİŞİMİNİN MARKALAR İÇİN ÖNEMİ
12 Eylül 2018

 

Elinizdeki A marka telefon, masanızdaki B marka bilgisayar, oturduğunuz C marka mobilya, giydiğiniz D marka t-shirt veya içtiğiniz E marka kahve... Neredeyse kullandığınız her markayı sosyal medyada aratarak bulabilirsiniz. Peki markalar neden sosyal medyada yer almalı? Gelin bu sorunun cevabını aşağıda hep beraber yanıtlayalım.

1) İmaj İletişimi

Her markanın kendine has bir imajı vardır ve bu imajı korumak ister. Dijital dünyada ise markanız hakkında sizden bağımsız birçok şey yazılıp çizilebilir. Google’da markanızı arattığınız zaman ilk sıralarda siteniz ve sosyal medya hesaplarınız çıkmıyorsa eğer sıkıntı büyük demektir.

Dijital dünyada markanızın nasıl bir imajının olduğunu göstermenin en hızlı ve kolay yolu ise sosyal medya mecraları. İnsanlar sosyal medya mecralarında ve arama motorlarında markanızı arattığı zaman direkt olarak sizin kontrol ettiğiniz sayfalara ulaşmalı. Sosyal medya yönetimi ile bunu çok rahat sağlayabilirsiniz.

2) Doğru ve Özel Hedef Kitle

Markanızın hedef kitlesinin sınırsız olması pek de olası değil. Bu sebeple markaların büyük bir kısmı televizyon, gazete gibi klasik medya araçlarına ayırdığı pazarlama ve reklam bütçelerinin azımsanamayacak bir bölümünü dijital pazarlamaya ve reklama aktardı. Çünkü Türkiye’de günlük olarak sosyal medyayı aktif kullanan kişi sayısı yaklaşık 50 milyon. Sosyal medya mecraları ise bu kitle üzerinden size istediğiniz hedeflemeyi yapmanıza imkan sağlıyor. Şehir, yaş aralığı, ilgi alanları ve cinsiyet gibi birçok detayı belirleyerek, spesifik bir hedef kitleye erişebilirsiniz.

3) Hızlı ve Güncel İletişim

Sosyal medyanın belki de en güzel tarafı güncel olmasıdır. Markaların da büyük bir çoğunluğu bu güncelliği ve anlık iletişimi kullanıyor. Markanızda günlük gelişen bir durumu, fiyat değişimini, kampanyaları veya acil iş ilanlarını sosyal medya üzerinden anında paylaşabilir ve gerçek zamanlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

4) Yüksek Dönüşüm Oranı

Sosyal medyanın temel taşlarından biri etkileşimdir. Klasik medya iletişim araçları ile kıyaslandığında da markaların sosyal medyayı tercih etme sebeplerinden biri de budur. Markanızın gerçekleştireceği bir etkinliği sosyal medyada paylaşıp, anında dönüşüm alabilir ve bu dönüşüme göre kararlar verebilirsiniz.

5) Ulaşılabilirlik ve Müşteri Sadakati

Sosyal medya sayesinde markanızı müşterilerinizin gözünde ulaşılabilir hale getirebilirsiniz. Müşterilerinizin yönelttiği soruları cevaplayarak ihtiyaçlarını anında giderebilir ve müşteri sadakatini artırabilirsiniz. ABD’de yapılan bir araştırmaya göre, sosyal medya üzerinden sevdiği markaları takip eden kullanıcıların markaya olan bağlılıklarının %53 oranında arttığı belirlenmiş.

Siz de markanızı sosyal medyada görünür kılmak ve markanızın hedeflerine hızlıca ulaşmasını sağlamak istiyorsanız gelin tanışalım: https://ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Yazan: Deniz Ademoğlu

Paylaş