SOSYAL MEDYA İLETİŞİMİNDE RENKLERİN PSİKOLOJİK ETKİSİ

SOSYAL MEDYA İLETİŞİMİNDE RENKLERİN PSİKOLOJİK ETKİSİ
14 Ekim 2022

 

Öncelikle en sevdiğiniz markaların Instagram’daki sayfalarına bir göz atın. Markaların kullandığı renklerin sizin sevdiğiniz renklerle uyumlu olması ve bu renklerin duygularınızı tetikleyici etkiler göstermesi tesadüf olmayacaktır.

En sevdiğiniz giyim markası sadece ürün tasarımları ve rahatlığıyla değil, kullandığı renk tonlarıyla da sizi etkiler. Pastel tonları seviyorsanız ürünlerinde sıklıkla pastel tonlar kullanan markalar, vitrinlerde daha çok dikkatinizi çeker.

Öyleyse renk psikolojisini yakından tanıyalım…

İnsan zihnini ve davranışlarını etkileyen renk psikolojisinin, kişilerin marka algısını bilinçaltı yollarla etkileyen önemli bir faktör olduğunu söylemek mümkün.

Kişilerin satın aldıkları ve giydikleri ürünlerde tercih ettiği renkler; duygularını, psikolojik durumlarını ve düşüncelerini yansıtıyor. Sosyal medya kampanyalarında kullanılan renkler de kampanyanın iletişim hedefini ve verdiği mesajları etkileyen unsurlar arasında yer alıyor.

Bir sosyal medya stratejisi oluştururken renklerin psikolojik etkisini göz ardı etmemek gerek. Kullanılan renkler bir markanın algılanması üzerinde güçlü bir etkiye sahip. Örneğin, paylaşılan görselde sakinleştirici bir ürün için kullanılan kışkırtıcı renk tonları, kişilerin ürüne ve paylaşıma olan yaklaşımlarını olumsuz yönde etkileyebilir.

Bir markaya sadece ürün ve hizmet olarak değil, duygusal olarak da bağlanırız. Bu duygusal bağın oluşmasında renklerin büyük bir rolü var. Renkler duygularımızı uyandırırken farkına varmadan bizi yönlendirebiliyor. Örneğin siyah renk, markanızın güçlü görünmesini sağlarken; mavi renk, markanıza daha hoş ve sakinleştirici bir his kazandırabilir. Bununla birlikte sarı rengi kullanmak, neşeli olmanın yanı sıra dikkat çekmenin harika bir yolu… Kırmızı renk ise sizi güven, liderlik ve güç açısından öne çıkaracak cesur bir mesaj gönderebilir.

The Impact of Color on Marketing verilerine göre insanların %92,6’sı, satın alma kararlarında renk ve tasarımın bir numaralı belirleyici faktör olduğuna inanmakta. Ayrıca bir reklam kampanyasının ilk 90 saniyesinde, ürün veya marka hakkında bilinçaltımızda bir yargı oluşuyor, bu yargıyı etkileyen en büyük etkenin renkler olduğu ifade ediliyor.

HubSpot’un yaptığı araştırmaya göre, sosyal medyada harekete geçiren bir mesaj butonunda kullanılan renkler oldukça farklı sonuçlar doğurabiliyor. Yapılan testlerde kırmızı renkli mesaj butonunun, yeşil renkli butondan %23 daha iyi performans gösterdiği öne çıkıyor. Araştırmada kırmızı rengin baskınlığı ve cesurluğu tetikleyen etkisi, kişilerin karar verme dürtüsünü harekete geçiriyor.

Sosyal medya paylaşımlarında kullanılan renkler, kişilerin algısını ve paylaşıma vereceği beğeni ve yorum gibi reaksiyonları etkileyebiliyor. Bu nedenle paylaşımlarda kullanılan renklerin marka, ürün grubu ve kişilerde uyandırılmak istenen hislere uygun seçilmesi gerekiyor. Renklerin marka ile olan uyumu, oluşturulan stratejinin başarılı olmasında önemli rol oynuyor.

 

Yazan: Ferhat Katı

Paylaş