SOSYAL MEDYA İÇERİK YÖNETİMİ İLE FARK YARATMANIN 5 YOLU

SOSYAL MEDYA İÇERİK YÖNETİMİ İLE FARK YARATMANIN 5 YOLU
28 Ağustos 2018

 

Sosyal medya platformlarında kendinizi göstermek, markanızı tanıtmak, okuyucu veya müşteri kazanmak ve bu işten kazanç sağlamak istiyorsanız içerik yönetimini önemsemek durumundasınız.

Dijital dünyada blog, sosyal medya hesapları, web sitelerinin sayısı da, kullanıcıların sayısı da giderek artıyor ve bunca bilginin, içeriğin arasından sıyrılıp marka bilinirliğini arttırmak ve başarılı bir dijital pazarlama yapmak çok kolay değil. Dijital çağda internet kullanıcıları her gün yüzlerce içeriğe maruz kalıyor. Görsel, metin ve videolar markaların kendilerini ön plana çıkarmak için kullandıkları içeriklerden başlıcaları. Bu kadar bilgi kalabalığının içinde farkedilebilir olmak gerçekten zor iş.

Bu da sosyal medyada içerik yönetimi konusunu markalar için daha önemli hale getiriyor. İyi, kaliteli bir içerik oluşturabilmek için bazı önemli noktaları dikkate almalısınız.
 

Kaliteli, Canlı Bir Fotoğraf Herkesi Büyüleyebilir

Yazılı içerikleriniz sunduğunuz ürün veya hizmeti anlatmakta çoğu zaman eksik kalır, içeriğinizi olabildiğince canlı bir görsellikle desteklemelisiniz. Fotoğraflı sosyal medya içerikleri, fotoğrafsızlara göre %70’in üzerinde etkileşim yaratıyor. Öte yandan mobilde önce fotoğraf görünüyor ve ekranda ciddi yer kaplıyor. İçeriklerinizi paylaşırken, imajın gücünden yararlanın ve dikkat çeken fotoğraflar kullanın.
Fotoğraf, GIF, video, infografik ve pek çok görsel içerik; hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz internet dünyasına hâkim konumda. Başarılı bir içerik pazarlamasının yolu ve dijital eğilimler, günümüzde neredeyse tamamen görsellikten geçiyor.
 

Popüler Olanı Görmezden Gelmeyin

İçerikleriniz orijinal ve taze olmalı, yeni bakış açıları sunmalı, merak uyandırmalı ve şaşırtmalıdır. Popüler konular hakkında yazın. Gündemin nabzını tutarken içerikleriniz markanıza özgü olsun. Gündemde oluşan ve tüketici tarafından benimsenerek hızlı bir şekilde sosyal medyada konuşulan konular, gerçek zamanlı pazarlama için zemin oluşturur. Markalar ise bunu kendileri ile ilişkilendirdikleri içerik ile birlikte fırsata çevirir ve marka farkındalığı yaratırlar. Güncelliğin ön planda olduğu bu taktikte paylaşımların gün içinde değil mümkünse o an içerisinde yakalanması gerekir. Takipçilerinizin duygularına hitap edin. Hedef kitleniz neyi duymayı, ne hissetmeyi istiyor?
 

Markanıza Özel Hashtag Kullanın

Hashtag'ler yani etiketler Instagram ve Twitter'da yaptığınız paylaşımların ilgili başlıklar altına girmesini sağlayan ve doğru kullanıcılara ulaşarak hedef kitlenizin büyümesine yardımcı olan önemli bir parçadır. Hashtag kullanımı, içeriklerinizi ulaşılabilir kılar ve markanızı hedef kitlenizle bağlar. Fakat markalar için hashtag seçimi oldukça zorlu olabilmektedir.  İşiniz, ürünleriniz veya paylaşımlarınız ile alakasız hashtag paylaşmak profilinize gelecek trafiğin kalitesini azaltacaktır. Dolayısıyla popüler hashtag’ler kullanmak yerine markanız veya ürününüz ile ilgili spesifik bir hashtag oluşturun. Bu hashtag’ın özellikle ne iş yaptığınız ve sizi temsil eden özellikte bir hashtag olmasına özen gösterin. Unutmayın doğru ve yerinde hashtag kullanımı ile markanızı tanıtabilir ve daha ileriye taşıyabilirsiniz.
 

Her Sosyal Medya Mecrası Kendine Özeldir

Oldukça hızlı gelişen sosyal medya dünyasında bazı durumlarda doğru sosyal ağı bulmak, bu sosyal ağda etkin olmak zor hale gelebiliyor. Esas konu karmaşık gibi görünen sosyal medya dünyasında doğru platformu seçmek ve seçilen sosyal ağın dinamiklerine uygun paylaşımlarda bulunmak. Her ağın kendine göre farklı takipçi ve vakit geçirme sebebi bulunuyor. Örneğin Instagram için hazırladığınız eğlenceli içerik ya da gif, büyük bir ihtimalle LinkedIn için uygun olmayacaktır. Bu yüzden her ağ için ayrı ayrı içerikler üretip, ayrı ayrı paylaşmanız daha verimli olacaktır.
 

Maksimum Etkileşim İçin En Doğru Zaman

Takipçilerinizin hangi saatlerde ve günlerde ne tür içeriklerle ilgilendiğini, hedef kitlenizin online olduğu zamanları belirleyin ve uygun bir içerik paylaşım programı oluşturun. Zamanlama, sosyal medyadaki tüm platformlar için önemli bir kavramdır. İçeriğinize uygun zaman dilimini, hedef kitleniz ve içeriği paylaştığınız platform belirler. Örneğin hedef kitleniz ev hanımları ve markanız küçük ev aletleriyse öğle saatlerini tercih etmeniz doğru olacaktır.

Doğru zaman diliminin belirlenmesinde yalnızca hedef kitlenizi tanıyor olmanız yeterli olmayabilir, içeriği paylaşmayı planladığınız platforma da aynı derecede hâkim olmalısınız.

Hedef kitleniz samimiyetinizi, yaptığınız işe olan bağlılık, inanç ve tutkunuzu hissetmelidir. smiley

Siz de işine tutkuyla bağlı olan, tüm sosyal medya platformlarında işini profesyonelce yürüten ekibimize markanızı emanet etmek isterseniz www.ahtapotsosyalmedya.com adresine bekleriz.

Yazan: Özgü ÇAĞIRAN

Paylaş