SOSYAL MEDYA GOOGLE’A RAKİP Mİ OLUYOR?

SOSYAL MEDYA GOOGLE’A RAKİP Mİ OLUYOR?
13 Haziran 2024

 

Bilgiye Erişimde Google ve Sosyal Medya Rekabeti

Hepimiz biliyoruz ki -ama isteyerek ama istemeyerek- her şeyi kuşaktan kuşağa aktarmak pek mümkün değil. Bunlardan belki de en ilginci, bilgiye erişim yolları olabilir mi? Mesela bir konu hakkında bilgi edinmek için önce Google’da mı araştırma yaparsınız, yoksa sosyal medyada platformlarından birinde mi? Gelin, “Bilgiye erişimde hangisi öne çıkıyor?” sorusunun cevabını birlikte tartışalım.

Bilgiye erişimin yanı sıra, iletişim yöntemlerinin de her geçen gün değiştiği bu günlerde; Google ve sosyal medya platformlarının büyük yeri olduğu kaçınılmaz. Peki, bu iki yıldız; bilgiye erişim sürecinde birbirine rakip mi, yoksa ortak mı çalışıyorlar? Bunları konuşmadan önce sizleri zamanda kısa bir yolculuğa çıkarmak istiyoruz. 😊

Bilgiye Erişim Yolundaki İlk Adımlar

Takvimler Eylül 1998’i gösterdiğinde, kendilerine “Google Guys” olarak tanıtan iki doktora öğrencisi, “Google” adında özel bir şirket kurdu. O tarihten bu yana bilgiye erişim şeklimiz baştan ayağa değişti demek hiç de yanlış olmaz. Google’ın kuruluşundan yaklaşık 29 sene önce, yani 1969 yılında ise ARPANET adlı bir proje, bugünkü sosyal medyanın temellerini atmış oldu. Burada tabii ki ARPANET’ten bahsetmeyeceğiz, bu ayrı bir blog başlığı olsun.😊

ARPANET projesi sonrasında sosyal medya platformlarının ilk örnekleri 1990'larda ortaya çıkmaya başladı ve ardından Facebook, X (Twitter), Instagram gibi platformlar, sosyal medya kullanımını bambaşka bir boyuta taşıdı. Tüm bunlar yaşanırken bu platformları ve arama motorlarını kullanan kuşakları da unutmamak gerekir elbette.

Kuşakların İnternet ve Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıkları

Kuşakların internet ve sosyal medya kullanımı incelendiğinde; X kuşağı, internetin ilk öncüleri olarak bilinirken Y kuşağı internetle büyüyen, sosyal medyanın ilk aktif kullanıcıları olarak karşımıza çıkar. Z kuşağı ise internetle doğmuş ve dijital dünyayla iç içe yaşayarak hayatına devam ediyor. Her kuşağın internet ve sosyal medya kullanım alışkanlıkları da bunlar ışığında farklılık gösteriyor. Peki, bu kuşaklar bilgiye erişimde nasıl davranışlar sergiliyorlar?

Araştırmalara göre Z kuşağı Google'a, X kuşağına göre %25 daha az güveniyor ve TikTok, Instagram ve YouTube gibi platformlar, Z kuşağı için önemli bilgi kaynakları haline gelmiş durumda. Z kuşağının bilgi edinmek için sosyal medya platformlarını daha güvenilir bulduğu görülürken X kuşağının Google’a daha fazla inandığı ve bilgiyi internet dünyasında arama-bulma konusunda daha fazla deneyime sahip olduğu görülüyor.

Z kuşağının Google'ı daha az kullanmasının birkaç sebebi olabilir. Bunların başında, yazılı bilgiden ziyade görsel materyallere ve videolara önem vermelerini gösterebiliriz. Hızlı ve anlık bilgilere ihtiyaç duyuyorlar; arkadaşlarından ve takipçilerinden gelen bilgileri çok daha güncel ve güvenilir buluyorlar.

Keza YouTube bu konuda diğer sosyal medya platformlarının da önüne geçiyor diyebiliriz. How to (nasıl) videoları, ürün inceleme odaklı kutu açılış videoları, gezip görülen deneyimlerin paylaşıldığı seyahat odaklı videolar, yemek tarifleri, oyun hileleri içeren videolar vs. derken Z kuşağı ilgi duyduğu birçok şeyin karşılığını YouTube’ta buluyor ve bu nedenle kimi zaman Google akıllarına bile gelmiyor. Bunları salt tercih olarak değerlendirmekten öte, kullanıcı deneyimi ve alışkanlığı olarak da görebiliriz.

Gelecekte Bilgiye Erişim Nasıl Olacak?

Gelecekte, internet ve sosyal medya kullanıcılarının arama alışkanlıklarının nasıl değişeceğini, Google ve sosyal medya platformlarının nasıl bir rekabet içerisinde olacağını görmek kesinlikle ilginç olacak. Ancak, sosyal medya platformlarının arama motoru olarak kısa sürede Google'ın yerini alacağını söylemek şu an için pek mümkün olmayabilir. Çünkü Google, geniş kitlelerce hala internette bilgi aramak için en güvenilir ve en kapsamlı kaynakların başında kabul ediliyor. Dijital dünyanın iki önemli yıldızı olan sosyal medya ve Google’ın kendine has avantajları ve kullanım alanları olduğunu, her iki platformun da şimdilik birlikte var olmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.

Konu, markanızı zirveye giden yolda en doğru bilgiler ve en güncel stratejilerle şaha kaldıracak bir partner olduğunda ise Ahtapot Sosyal Medya’nın dinamik ve yenilikçi dünyasına adım atabilirsiniz.😇

YAZAN: Yonca Özcan

Paylaş