SOSYAL MEDYA 101: TWITTER

SOSYAL MEDYA 101: TWITTER
23 Kasım 2020

 

Sosyal Medya 101 yazı dizimizin bu haftaki bölümünde en popüler sosyal ağlardan biri olan Twitter var!

Twitter, 340 milyon aktif kullanıcıya sahip bir mikroblog servisidir. Twitter’ı en popüler sosyal ağ olan Facebook’tan ayıran en önemli özelliği, mantığının insanları takip etmek üzerine kurulu olmasıdır. Twitter’da insanlar uzun durum güncellemeleri yerine 280 karakter uzunluğunda tweetler paylaşıyor ve bunlara görsel ya da video da eklenebiliyor.

 

  • Hashtag kullanın

Fakat hashtag kullanma sayısını da abartmayın. Yapılan araştırmalara göre kullanılan hashtag sayısı arttıkça erişim o kadar düşüyor.

  • Trendleri ve gündemi sürekli takip edin

Trend Topic listesindeki konulara uygun içerik üreterek sayfanızdaki etkileşim sayısını artırabilirsiniz.

  • Etkileşim verin

Twitter’ı sadece tweet atıp kapatmayın. Gün içinde ilginizi çeken tweetlere retweet, beğeni, yorum gibi etkileşimler vererek görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

  • Görsel kullanın

İstatistiklere göre içerikle alakalı görsel kullanılan tweetler, normal tweetlere göre %150 daha fazla etkileşim alıyor.

  • Zaman planlaması yapın

Twitter en çok Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri kullanılıyor. İçerik paylaşımınızı bu günlerden birinde yapabilirsiniz.

  • “Fleets” özelliğini kullanın

Daha çok yeni kullanıma sunulmuş olan hikaye paylaşma özelliği “Fleets” tıpkı diğer mecralarda da olduğu gibi 24 saat içinde kaybolacak. Fleets’de bir tweeti paylaşmak için tweetin altındaki “Paylaş” simgesine ve ardından “Fleet’de Paylaş”a basmak yeterli. Bu özelliği kullanarak anlık paylaşımlarınızla daha fazla insana erişim sağlayabilirsiniz.

 

Yazı dizimizin üçüncü bölümünde özellikleri arasına günden güne yenilikler ekleyen Instagram’a değineceğiz. Fotoğraf ve video paylaşım odaklı olan bu mecrada görsel şölen yaratmanın püf noktalarını öğrenebilmek için bizi takipte kalın!

 

Yazan: Derya Sever

Paylaş