SAHTE TAKİPÇİ VE BEĞENİ ALMANIN ZARARLARI

SAHTE TAKİPÇİ VE BEĞENİ ALMANIN ZARARLARI
11 Kasım 2022

 

Sosyal medyada takipçi kitlesini genişletmek için, takipçi ve beğeni satın almak mantıklı mı? Takipçi satın alarak hedef kitle oluşturmak güvenli mi? Sosyal medya fenomeni olmak ya da markasını öne çıkarmak isteyen herkesin aklından bu sorular mutlaka geçmiştir.

Gelin bu sorulara birlikte yanıt bulalım...

 

Instagram için takipçi veya beğeni satın almak için bazı firmalar farklı metotlara başvuruyor. Bu takipçi ve beğeniler, Türk orijinal takipçi veya bot hesap olarak dünyanın bir ucundan geliyor.

Yalnızca Türkiye’de hizmet verdiğiniz bir markanız varsa, dünyanın bir ucundan gelen takipçinin size hiçbir faydası olmayacaktır. Çünkü o takipçiye herhangi bir satış yapamayacaksınız. Örneğin, yalnızca kadınlar için ürün satışı yaptığınız bir markanız varsa, erkek takipçilerin çoğunluğu size artı sağlamayacaktır. Bunun nedeni hedef kitleniz ile takipçi kitleniz arasında bir uyumsuzluk olması…

Bir de işin maddi boyutu var. Takipçi veya beğeni satın almak bütçenizi de oldukça olumsuz yönde etkiler. Reklam sürecinde kitle analizinde kullanılan yaşanılan yer, yaş aralığı, cinsiyet gibi özellikler, bot takipçilere göre değişebilir ve reklam bütçelerinizi de ayarlamanız zorlaşabilir. Bu da reklamlarınızın hedef kitleniz içinde olmayan kişilere ulaşmasına neden olur ve reklam bütçenizi verimsiz bir şekilde harcamış olursunuz.

Artık hayatımız sosyal medya… Kullanıcılar da artık çok daha bilgili ve bilinçli. Hedef kitlenizin güvenini sarsmamanız için takipçi ve beğeni sayınızın da doğru orantılı olması gerekiyor. Örneğin 15K takipçiniz var ama yalnızca 300 beğeniniz var... Bu durumun sahte olduğu artık kullanıcılar tarafından çok rahat anlaşılıyor ve güven sarsıcı olabiliyor. Günümüzde şunu söylemek mümkün: İnsanlar güvenmedikleri markalardan ürün alışverişi yapmıyor.

Sahte takipçi ve beğeni satın almak, istatistiklerinizi de olumsuz yönde etkiler. Reklam planlamanızı yaparken kullanacağınız hedefler sapar; raporlarınızdaki veriler gerçeklik değeri kazanmaz.

Burada şu sonuca varıyoruz: Etkileşim oranınızın yüksek olması, yüksek takipçi sayınızdan çok daha fazla önem taşıyor. Çünkü sosyal medya hesaplarınızın aktifliğinin ve verimliliğinin artması için etkileşimin yüksek olması gerekiyor.

Sayfanızdaki beğenilerin, yorumların ve paylaşımların çok olması, takipçilerinizin yaptığınız paylaşımları daha çok gördüğünü ve etkileşime girdiğini gösteriyor. Takipçilerinizin markanızın içerikleriyle etkileşime giriyor olması, marka bilinirliğinizi de doğrudan etkiliyor. Etkileşim oranının artması organik takipçileri de beraberinde getiriyor.

Yani tüm bu adımlar bir zincir gibi birbirine bağlı… Gerçek bir takipçi kitlesi, yüksek etkileşim, satışlarda artış görülmesini istiyorsanız, bu zincirde sahte takipçiye ve beğeniye yer yok.

Yazan: Buse Derin

 

 

Paylaş