REAL-TIME MARKETING Mİ; GERÇEK ZAMANLI PAZARLAMA MI?

REAL-TIME MARKETING Mİ; GERÇEK ZAMANLI PAZARLAMA MI?
18 Ekim 2021

 

Hangi dilde kullanırsanız kullanın aynı anlama çıkan bir terim ve günümüzün vazgeçilmezi…

Geleneksel medya araçlarının etkisini gitgide kaybetmesi ile sosyal medyada markalar, pazarlama stratejilerinden biri olarak da real-time içerikleri konumlandırmayı önemsiyor. Sosyal medyada içeriğin diğer medya kanallarına göre daha hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanmasının artısı markalara birtakım avantajlar da sağlıyor. Elbette her içerik hazırlama sürecinde olduğu gibi real-time içerik hazırlamanın da zorlukları ve uyulması gereken kuralları var.

  1. Yeterince Hızlı mısın?

Real-time içeriklerin en önemli etkeni zaman olarak karşımıza çıkıyor. Gündemde olan konuyu yakalayıp bunu iletişim kanallarınızla sunmak eğlenceli, öne çıkarıcı; lakin hazırladığınız içeriği paylaşma vaktinizi çok geçirmemeniz gerekiyor. Etkisi gündemden silinen ya da kullanıcıları artık sıkmaya başlayan bir konuyu sonradan içerik haline getirip sunmanız pozitif algının aksine negatif tepkiler doğuracaktır. Burada müşterinizin, tasarımı ele alan sosyal medya uzmanının ve tasarımı gerçekleştiren art direktörün arasında organik ve hızlı bir bağa ihtiyaç olduğunu söylemekte fayda var.

  1. Hedef Kitlene Doğru Bir İletişim Yaptığına Emin misin?

Kaş yapmak isterken göz çıkartmamaya önem vermek gerekiyor. Mevcut olayı, konuyu ele alırken kendi elinizde bulundurduğunuz ve markanızın takipçilerinin tepkisini çekmeyecek bir şey hazırlamak çok da zor olmamalı; zira real-time içeriklerin en önemli artılarından biri de sizi asla duymamış ya da takip etmeyen kitleyi sempatik ve tatlı içeriğinizle kendinize çekmek olmalı.

  1. Sadece Yapmış Olmak İçin Yapma!

Sadece gündemi takip ettiğinizi göstermek içerik üretmek iyi sonu vermeyebilir. Hazırlayacağınız içeriğin bir nüktesi, bir anlamı olmadığı sürece hiç yapmamanız daha doğru gibi görünüyor. Bu da bize yeniden ilk maddemizin de ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Kreatif bir iş çıkartmak için zamanla yarışmanız gerekiyor ki bu da işin aslında en eğlenceli ve bir o kadar da zorlayıcı kısmı. Gündemdeki konunun markanızla bağdaşan bir kısmı olması işleri elbette çok daha kolaylaştırıyor. Farklı disiplinlerden birbiriyle alakasız parçaların bir araya gelmesiyle özgün üretimler oluşmasına olanak veren mash-up fikirler kullanıcılar üzerinde oldukça sempati toplayan bir diğer konu; özellikle organik takipçileriniz bu tarz içerikleri gördükçe sayfanızdan çıkmak ya da takibi bırakmak istemeyecektir. 

Bütün bunları ele aldığınızda ortaya çıkacak verinin kullanıcılar üzerinde farkındalık yaratarak dikkati markaya toplaması gerekiyor. Bu pazarlama stratejisi ile sosyal medyada zamanında, doğru ve kreatif bir iş üretmek her zaman sizi rakiplerinizden bir adım daha ileri taşıyacaktır. 

Siz de işletmenizin doğru mecralarda, doğru içeriklerle yer almasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ahtapot Sosyal Medya olarak profesyonel ekibimiz, kreatif çözümlerimiz ve gelişmiş iletişim stratejilerimiz ile her zaman yanınızdayız! 🙂

 

Yazan: Mustafa Kemal Çakır

Paylaş