RAKAMLARLA SOSYAL MEDYADA 2019 YILININ ÖZETİ

RAKAMLARLA SOSYAL MEDYADA 2019 YILININ ÖZETİ
18 Aralık 2019

 

2020’ye sayılı günler kala 2019’a hızlıca bir göz atarak sosyal medya trendlerini ve datalarını inceleyelim!

Instagram’ın etkileşim oranları reklam harcamalarını da kendine çekti

Instagram’ın üst seviyedeki etkileşim oranları, reklam harcamalarını da etkilemiş durumda. Her ne kadar markalar, reklam harcamalarının çoğunluğunu Facebook ile beraber düşünse de (% 60'dan fazla), uzun vadede veriler Facebook'taki reklam harcamalarının azaldığını gösteriyor. Ocak 2018’den 2019’un sonuna kadar Instagram Stories’e yapılan reklam harcamalarında 10x artış varken, pazarlama bütçelerinin Instagram’a doğru kaydırdığı açıkça görülüyor. Nedeni ise oldukça açık; Instagram'ın Facebook'a kıyasla çok daha üstün etkileşim oranlarına sahip olması.

Instagram ve Facebook'ta yer alan dünyanın en büyük 50 marka profiline bakıldığında Instagram, Facebook profillerinden daha fazla etkileşim sağlıyor. Instagram artık hem büyük kitlelere erişim imkanı hem de yüksek etkileşim oranı sunuyor. Facebook reklam harcaması azaldıkça, Instagram feed yerleşimi büyüyor ve 2019’dan bu yana toplam reklam harcamasının en az % 20’sine ulaşıyor.

Sosyal medyadaki ticaret oranları arttı

E-ticaretin sosyal medyada büyük bir yeri var. Toplam etkileşimlerin Facebook’ta % 17,4’ü, Instagram'da ise % 13,9'u e-ticaretten geliyor. Bu oranların her iki platformda da artmaya devam edeceği öngörülüyor.

Instagram'da, moda ve güzellik kategorisi toplam etkileşimlerin % 42.8'ine sahip. Facebook ise daha çeşitli ve daha küçük sektörler için pazarlama fırsatları sunuyor. Diğer kategorisi Facebook’ta % 32,1 ile büyük bir orana sahip.

Hem Facebook hem de Instagram'daki toplam etkileşimlerde e-ticaret kategorisi lider durumda. Giderek daha fazla sayıda kullanıcı, bir alışveriş sitesini veya çevrimiçi bir mağazayı ziyaret etmek yerine sosyal medya platformlarından alışveriş yapmaya başladı. Büyüyen sosyal ticaret trendinin artarak devam edeceği kesin.

Video mu, görsel mi?

Görseller Facebook ve Instagram'daki en iyi içerik formatı olarak liderliğini devam ettiriyor. Facebook'un yaklaşık % 70’ini ve Instagram'ın ise neredeyse % 80'inini statik görseller oluşturuyor.

Video içerikler oldukça popüler olsa da şimdilik Facebook'un yaklaşık %20’sinde, Instagram'ın ise % 15’inde yer alıyor. Facebook ve Instagram, Facebook Live, IGTV ve IG hikayeleri için etkileşimli ve hareketli eklentiler gibi video içeriğini geliştirecek yeni özellikler ekledi.  Bu yeni özellikler ile önümüzdeki sene video içerik oranlarında bir artış bekleniyor.

2020, sosyal medya dünyasına birçok yenilik getirecek ve yükselen trendlerin popülerliğini koruyacağı bir yıl olacak gibi görünüyor.

Yazan: Kumsal Kınay

Paylaş