Perakende Sektörü için Mobilin Önemi

Perakende Sektörü için Mobilin Önemi
02 Ocak 2017

 

  • Akıllı telefonlar işinize değer katabilir mi?
  • Akıllı telefonların perakende pazarında yeri nedir?
  • Hız neden önemli?

Perakendeciler için akıllı telefonlar yeni bir satış kanalı iken tüketiciler için satın alma kararını etkileyen ve pazar araştırması yapmalarını sağlayan bir mecra.

Tüketiciler, bir ürünü mağazadan ya da online olarak satın almadan önce beğendikleri ürün hakkında fikir toplamak ve fiyat araştırması yapmak için mobil cihazlarını sıkça kullanıyor. Kısacası, tüketiciler akıllı telefonlarını alışveriş yapmak için kullanıyor ve bu durum perakende sektörünü hızlı bir şekilde değiştiriyor. “Google Shopper Marketing Agency Council ve M/A/R/C Research” araştırmasına göre alışverişte akıllı telefonlarından yararlananların %84'ü telefonlarını mağazalarda kullanıyor. Yani mağaza deneyimi ve mobil cihaz kullanımı arasında bir bağ oluşturuyor.

Akıllı telefonlar satın alma hızını yükseltiyor ve tüketicileri mağazaya çekiyor

Akıllı telefon kullanan tüketicilerin %90’ı satın alma işleminden önce araştırma yapıyor, %84’ü ise telefonunu mağazadayken yardım için kullanıyor. Kısacası mobil, tüketicilerin satın alma güdüsünü güçlendiriyor.

Tüketiciler için mobil telefon kullanımı, zamandan ve paradan tasarruf ettirirken aynı zamanda hayatı kolaylaştırıyor.

  • Günümüzde mobil pazarlama artık bir seçenek değil, zorunluluk
  • Mobil, tüketicileri mağazaya çekmeyi ve orada tutmayı kolaylaştırır
  • ‘Showrooming’ ile tanışma vakti J (Showrooming, tüketicilerin mağazaya gelip, ürünü inceledikten sonra daha uygun fiyata internet üzerinden arayıp satın almasıdır.)
  • Akıllı telefonlarla  pazarlama stratejisi oluşturma zamanı (Pazarlama stratejisini oluştururken, akıllı telefon kullanım verilerini unutmayın.)

Deloitte’un yaptığı araştırmaya göre; artan akıllı telefon kullanım hacmiyle birlikte, 2012’de Mobil-Perakende (m-Perakende) pazarı, e-Perakende pazarının bir alt kolu olarak oluşmaya başladı. 2017'ye geldiğimizde resim farklılaşıyor. Sadece mobil etkili perakende satışları, e-perakende satışlarını aşıyor ve perakende satışlarının 85 milyarı aşacağı öngörülüyor.

Kısaca özetlemek gerekirse perakende sektörü, 2017 pazarlama stratejilerini belirlerken mobil kullanımı göz ardı etmemeli ve hızla büyüyen pazarda mobil pazarlama ile kendini göstermeli.

 

 

Paylaş