PAYLAŞIM YAPALIM, ANCAK HANGİ SAATLERDE?

PAYLAŞIM YAPALIM, ANCAK HANGİ SAATLERDE?
28 Ağustos 2018

 

Yapılan araştırmalara göre, hemen hemen tüm sosyal medya platformlarında kullanıcılar aynı saat aralığında yüksek etkileşim sağlıyor. Peki nedir bu saat aralığı?

Böylesine büyük bir rekabet ortamında markınızın bir adım öne geçmesini istiyorsanız ayrıntıları göz ardı etmemelisiniz. Bu ayrıntılardan biri de insanları sosyal medyada geçirdikleri zaman diliminde yakalamak. Sayfanızın etkileşimini artırmak ve daha çok kişiye ulaşmak için hangi saat aralığında paylaşım yapılması gerektiğini de sizler için araştırdık. smiley

Özellikle bir markanın sayfasını yönetiyorsanız, herkesin hem fikir olduğu bir konu var ki; sabaha karşı paylaşım yapmamak. Öğleden sonra yapılan paylaşımların etkileşim grafiğine baktığımız zaman ise saat 08:00 ile 12:00 saatleri arasında yapılan paylaşımlardan daha yüksek etkileşim ve erişim elde edildiğini görüyoruz. Ayrıca önemli içerikleri paylaşmak için mesai saatlerinin sonlarını beklemek çok daha uygun. Zira saat 19:00’dan sonraki sosyal medya paylaşımları gün içinde en çok tıklananlar olarak tespit ediliyor.

Kısacası sosyal medyada paylaşım yapmak için en uygun zaman dilimini, kitlenizin sosyal medyayı en yoğun kullandığı zaman dilimi oluşturuyor.

Facebook
En çok kullanılan sosyal medya ağı Facebook’un dünyada 2 milyardan fazla kullanıcısı bulunuyor. Son zamanlarda değişen Facebook algoritmasıyla birlikte erişim oranlarının azaldığı yönünde haberlerle karşılaşsak da Facebook’un yükselişinin devam ettiği bir gerçek. Türkiye, 44 milyon aktif kullanıcısıyla Facebook’un en çok kullanıldığı ülkeler arasında 9. sırada yer alıyor.

Yapılan araştırmalara göre kullanıcılar Facebook’u en yoğun çarşamba günleri kullanıyor. Paylaşım yapmak için en verimsiz günler ise işlerin yoğun olduğu pazartesi ve insanların genelde dinlenmeye çekildiği cumartesi ile pazar günleri. Araştırmalar gösteriyor ki Facebook’ta en fazla paylaşım yapılan saat 13:00 olurken, en fazla etkileşime geçilen saat 15:00 oluyor.

Instagram

800 milyondan fazla aylık aktif kullanıcısı olduğunu açıklayan Intagram’ın, günlük ise 500 milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor. Tartışmasız son dönemin yıldızı Instagram genel olarak etkileşimin en yüksek olduğu sosyal ağ. Hikayelerin başlamasıyla birlikte Instagram’da harcanan daha da arttı. Instagram’da her gün çok etkili, ancak en etkili gün olarak pazartesi ve perşembe öne çıkıyor. En düşük etkileşim ise enteresan şekilde pazar günleri sağlanıyor. Paylaşım için en iyi saatler ise sabah 08:00 – 10:00 aralığı ile öğleden sonra 17:00. Özellikle sabah saatlerinde video paylaşıldığında Instagram’da fotoğrafa göre çok daha yüksek etkileşim sağlanıyor.

Eğer işletme hesabı kullanıyorsanız Instagram için istatistiklerinize ulaşmanız da çok kolay. Bu istatistiklerle hesabınızın hangi saatlerde daha etkili olduğunu görebilirsiniz. Eğer işletme hesabına geçmediyseniz ücretsiz uygulamalar kullanarak da takipçilerinizin etkin saatlerini görmeniz mümkün.

Twitter

Twitter insanların daha çok bilgi paylaşımı, haber ve gündem takibi üzerine kullandığı bir mecra. Alınan son bilgilere göre kullanıcısı sayısını 328 milyonun üzerine çıkararak küresel bilgi ve haber açığını karşılayacak bir şekilde evrimleşiyor. Yapılan araştırmalara göre en çok pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri kullanılan Twitter’da paylaşım için en iyi saatler mesai bitimi olan 17:00 – 19:00 ve son dönemin trendi olan dizi hashtag’leri sayesinde 20:00 – 23:30 arası olarak belirleniyor.

B2B (Business to Business) firmalar için paylaşımın en yoğun olduğu günler pazartesi ve cuma günleri olurken, en çok retweet yapılan saat ise 17:00 olarak karşımıza çıkıyor.

Twitter akşam saatleri ile birlikte daha aktif bir platform haline geliyor ve bu saatlerde yapacağınız paylaşımların daha fazla insana ulaşma ihtimali artıyor.

Pinterest

200 milyon kullanıcısı olan Pinterest eğlenceli, renkli ve özellikle fikir arayanlar için iyi bir ilham kaynağı. Diğer sosyal mecralara göre ülkemizde kullanıcı sayısı daha düşük olan Pinterest, Google görsellerden daha çok ziyaret edilen bir platform haline geldi.

Pinterest’te etkileşimin en yüksek olduğu günler kullanıcıların dinlenmeye çekildiği cumartesi ve pazar günleri. Paylaşım için en ideal saatler ise öğleden sonra 14:00 – 16:00 ve akşamüstü 17:00-18:00 arası olarak belirtiliyor.

Pinterest’te üyelerin aktif olup, etkileşimin en yoğun olduğu saat aralığı ise  21:00 – 22:00.

LinkedIn

Dünyanın en popüler profesyonel ağı LinkedIn 500 milyon kullanıcı barajını aşarak büyümeye devam ediyor. İş dünyası profesyonellerinin birbiriyle iletişim kurabildiği mecra LinkedIn, yapılan araştırmalara göre en çok salı, çarşamba ve perşembe günleri daha çok etkileşim alıyor. LinkedIn için en iyi saatler ise sabah 07:00 – 09:00 ile akşam 17:00 – 18:00 olarak gösteriliyor.

Google Plus

Sosyal medya paylaşım saatleri açısından Google Plus, mesai saatlerinde ve hafta içi daha verimli kullanılabilir. Sosyal medyada paylaşım yapmak için Google Plus paylaşım saatlerine dikkat etmekte yarar var. Google Plus’ta gönderi paylaşımı için en iyi zaman dilimi hafta içi. En iyi saatler ise 09:00 – 11:00 arası. En verimsiz sosyal medya paylaşım zamanları 00:00 – 08:00 ve 18:00 – 00:00 saatleri arasında.

Her biri kendine özel platformlar olan sosyal medya ağlarını iyi analiz ederseniz hem kişisel hesaplarınızı hem de kurumsal hesaplarınızı daha çok kişiye ulaştırabilir, beğeni ve paylaşım sayılarınızı artırabilirsiniz. Böylelikle markanızı online platformlarda da büyütmüş olursunuz.

Ayrıca ajansımızdan sosyal medya danışmanlığı alarak uzmanlarımızın yönlendirmeleri ile en iyi şekilde hareket edebilirsiniz.

Özgü Çağıran

Paylaş