PANDEMİ SÜRECİNDE DEĞİŞEN ROL MODELLER

PANDEMİ SÜRECİNDE DEĞİŞEN ROL MODELLER
03 Haziran 2020

 

Koronavirüs ile mücadele sürecinde beslenme, temizlik ve iş alışkanlıklarımızla birlikte, sosyal medyada, dijital dünyada takip ettiğimiz, kendimize örnek aldığımız rol modellerimiz de değişti. Özellikle, paylaştıkları içeriklerde şaşalı hayatlarını göz önüne serip bunaldıklarını söyleyen ve gösterişli hayatlarını yaşarken “olumlu düşünün, şunu yapın, bunu yapmayın” diyen ünlüler, takipçilerinin gözünde antipatikleşti.

Pandemi sürecinin kahramanları olan sağlık çalışanları ise sosyal medyada yeni rol modelin profilini oluşturmaya başladı. Hatta ünlülerin kapaklarını süslediği TIME, Grazzia, Glamour gibi popüler dergilerin kapaklarında dizi, film yıldızları yerine sağlık çalışanları yer almaya başladı. Influencer kategorisinde ise alıştığımız influencer’lar dışında sağlık çalışanı influencer’lar göz önünde olmaya başladı. Markaların iletişim çalışmalarında sağlık çalışanlarına yer vermeye başlaması da yeni rol modelin yükselişine ön ayak oldu.

Peki değişen rol model profiline baktığımızda, pazarlama stratejilerinde influencer ve ünlü kullanımını nasıl yorumlamalıyız? Kriz zamanlarında motivasyonumuzu ün, şaşalı hayat yerine günlük alışılagelmiş olaylar ve topluma faydalı davranışları olan insanlardan alırız. Pandemi sürecinde de rol modellerimizden daha gerçekçi ve samimi olmaları konusunda bir beklentiye girdik haliyle.  Bu süreçte neyin gerçek neyin sahte olduğunu net bir şekilde gözlemleme şansını bulduk. İletişim çalışmalarının stratejileri ve reklamların içeriği artık çok daha önemli hale geldi.

Yeni normalimizi konuştuğumuz ve deneyimlediğimiz şu günlerde bir gerçek var ki samimi ve gerçekçi olmayan markaların pazarın dışında kalacağı ortada. Özellikle de sosyal medyada… Ünlü ve influencer pazarlaması elbette sona ermeyecek ama bu süreçte ve sonrasında artık büyüleyici dünyaları yerine daha gerçekçi yaklaşımlar ve öneriler sunan ünlülerin ve influencer’ların daha popüler olduğunu göreceğiz.

Eğer siz de markanız için ünlü ve influencer pazarlama stratejisi kullanmak isterseniz bu çıkarımlarımıza kulak vermelisiniz. Bu düzlemde doğru ve etkili bir ünlü, influencer pazarlama stratejisine ihtiyaç duyarsanız unutmayın ki biz her zaman sizin yanınızdayız! J

Kaynak: Wunderman Thompson Intelligence

Yazan: Hilal Kutlu

 

Paylaş