OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN ADIM ADIM SOSYAL MEDYA

OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN ADIM ADIM SOSYAL MEDYA
03 Temmuz 2019

 

İnternet teknolojilerinin hızla gelişmesi ve sosyal medyanın hayatın her alanına girmesi doğal olarak insan ve toplumsal yaşamda da değişikliklere sebebiyet vermiştir. Değişen günlük yaşam ve alışkanlıklar markaların bize sunduğu ürün ve hizmetlerin de bu değişime ayak uydurması gereksinimini doğurmuştur. Bu değişim sonucunda sosyal medya markalar için vazgeçilmez bir pazarlama platformu haline gelmiştir.

Bu bağlamda otomotiv sektörünün de gelişiminin tüketici davranışlarına doğrudan bağlı olduğunu kabul edersek, bu sektördeki markaların sosyal medyayı kullanması son derece önemlidir. Bireysel beğenilere hitap eden ancak ürün satın almadan önceki karar verme süreci uzun olan otomotiv sektöründeki firmaların tüketicilerle düzenli ve sürekli bir iletişime ihtiyaçları vardır. Sosyal medya, otomotiv firmalarına, marka farklılıklarını, teknolojilerini, kampanya ve fiyat bilgilerini, ürünlerinin donanım ve özelliklerini açıklama imkanı sunmaktadır. Ayrıca markalar sosyal medya üzerinden hedef kitlelerini ile karşılıklı iletişim kurabilmekte ve markaları hakkında doğrudan geri bildirim alma ve onları analiz edebilmektedir. Bu sayede de gelecekte çıkaracakları yeni modeller için tasarım ve özellik fikrini veya beklentilerini direkt olarak tüketiciden alabilmektedirler.

Otomotiv sektöründeki markaların en büyük amaçlarından biri ise tüketicilerde marka bağlılığı oluşturmak ve gelecekte tekrar satın almaya yönlendirebilmektir. Araştırmalara göre bir internet kullanıcısı otomotiv sitelerinde ortalama 10 dakika kadar vakit geçiriyor. Bu da otomobil almayı düşünen potansiyel bir müşteri için markaların internet sayfalarının birer dijital galeri olduğunu düşünebiliriz. Bu noktada ilgi çekici ve tüketicilerin sayfanıza gelip burada kalmalarını sağlayacak bir galeri oluşturmak sizin elinizde. Ancak sosyal medya hesaplarınızı sadece bir galeri olarak kullanmak zorunda da değilsiniz. Markanızı ve ürününüzü hikayeleştirebilirsiniz. Bunun içinse en faydalı yöntem videolardır. Bununla ilgili güzel örnekler arıyorsanız Mini Cooper’ın Instagram sayfasını kontrol edebilirsiniz.

Sosyal medya kullanımı otomotiv şirketleri için neden önemli?

  • Müşterileriniz ile etkileşime geçebilmek için faydalı bir platform.
  • Bu platformlarda potansiyel müşteriler yakalayabilirsiniz.
  • İnsanlar sosyal medyada sevdikleri şeyler hakkında paylaşımlar yaparlar ve araçlar bu şeyler listesinde üst sıralarda yer alıyor. Müşterileriniz sizin yerinize içerik üretilirken siz uzaklarda olmamalısınız.
  • Araştırmalara göre araba alacak insanların %70’i sosyal medya üzerinde araştırma yapıyor ve fikir alış verişinde bulunuyor.
  • Araba alacak insanların yarısı ise sosyal medya üzerinde diğer insanların ne dediğini kontrol ediyor.
  • İnsanlar araç görselleri görmeyi ve bunlar hakkında kısa ve açıklayıcı bilgiler almayı seviyor. Yeni teknolojiler hakkında bilgi edinmek de bunlara dahil.

Yazan: Emre Akgöl

Paylaş