MÜŞTERİLERİ MARKA ELÇİSİNE DÖNÜŞTÜRMEK MÜMKÜN MÜ?

MÜŞTERİLERİ MARKA ELÇİSİNE DÖNÜŞTÜRMEK MÜMKÜN MÜ?
01 Temmuz 2022

 

Ünlü pazarlamacı Seth Godin’in de dediği gibi, ‘’Markanızın etrafında bir kabile inşa etmek için, sadece 1.000 gerçek hayrana ihtiyacınız var.’’ Bu gerçek hayranları, marka elçisine dönüştürmek mümkün. 😊

Müşterilerinizden birer sadık marka elçisi yaratmanın yollarını sizler için derledik.

Günümüzde rekabet oldukça yüksek. Bu sıkı rekabet markaları farklı pazarlama faaliyetleri arayışına sürüklüyor. Bu yöntemlerden biri de markalar adına başkalarının tanıtım yaptığı çalışmalar…

Marka elçileri, bir markanın ürünlerini kendi de kullanmayı tercih eden ve marka ile iş birliği içerisinde çalışarak, markanın ürünlerini kullanmaktan duyduğu memnuniyeti kendi kitlesiyle paylaşan ve markanın tanıtımını yapan kişidir.

Her marka elçisinin büyük hayran kitlelerine hitap etmesine gerek yok. Bazı marka elçileri, az bir kitleye sahip olsa da markaya olan tutkusundan dolayı niş bir sektörde marka tanıtımı yapabilir. Bazı marka elçileri de sosyal ağlar üzerinde güçlü bir etkiye sahip olduğu için seçilir.

Marka elçileri, markanızı farklı platformlarda savunur ve över; yaşadıkları olumlu tecrübeleri kendi kitleleriyle paylaşarak, marka imajını tüketicilerin gözünde daha iyi bir konuma getirir.

Peki müşterileri nasıl marka elçisine dönüştürebilirsiniz?

  • Hayranlarınızı Tespit Edin

Bazı müşteriler, markanızı kendi markasıymış gibi benimser ve savunur. Müşterilerin bu reaksiyonu gösterebilmesi için markanızla özdeşleşmesi ve kendilerini yakın hissetmesi gerekir. Müşterileri hayran haline dönüştürmek için ufak sürprizler, duygulara dokunan içerikler, hediye çekleri ve indirimler gibi uygulamalardan yararlanabilirsiniz.

  • Müşteri Hizmetlerini Önemseyin

Ortalama bir müşteri hizmeti, müşterilerin şikayetçi olmasını engeller; ama bu yeterli değil. Eğer müşterileri marka elçisi yapmak istiyorsanız, onları mutlu etmelisiniz. Mutlu müşteriler sadık olur, sürekli müşteriniz haline gelir ve memnuniyetlerini kitleleriyle paylaşır. Markayla kolay iletişim kuran, iyi hizmet gören, şikayetlerinin önemsendiğini ve çözüme kavuşturulduğunu gören müşteri markaya daha çok bağlanır.

  • Yorum ve Öneri İsteyin

Bir ürünün güçlü ya da eksik özelliklerini öğrenmenin en iyi yolu müşteriler… Çünkü onlar, sunulan ürünün ya da hizmetin son kullanıcıları konumunda. Bu nedenle müşterilerin tecrübelerine önem vermelisiniz. Müşterilerden yorum ve öneri alarak, onların düşüncelerini öğrenebilir fikirlerini önemsediğinizi gösterebilirsiniz. Böylelikle markanıza gösterilen ilgiyi artırabilirsiniz.

  • Müşterilerinize İsimleriyle Hitap Edin

İnsanlar ismini duymaktan ve görmekten hoşlanır. Müşterilerinize isimleriyle hitap ederseniz, onları tanıdığınızı ve varlığını kabul ettiğinizi hissettirebilirsiniz. Bu sebeple müşterilerinizle yüz yüzeyken veya telefon görüşmesi yaparken isimleriyle hitap edin. Bu yöntem satış ilişkisinde sıcaklık ve bağ yaratmak için etkili ve basit bir yol…

  • Müdavim Müşterileri Ödüllendirin

Eğer bir müşteri düzenli olarak sizden alışveriş yapıyorsa, bu müşterinize özel indirimler sunabilirsiniz. Sizin tarafınızdan kendini değerli hisseden müşteri, markanızdan alışveriş yapma sıklığını artıracaktır.

Marka elçileri; markanın gelişimindeki her safhada çok mühim. Müşterileri marka elçisine dönüştürme yöntemiyle, sesinizi daha fazla kitleye duyurabilir, satış frekansınızı artırabilirsiniz.

 

Yazan: Beyza Elif Buyruk

 

 

Paylaş