MARKANIZIN SESİNİ KEŞFEDİN

MARKANIZIN SESİNİ KEŞFEDİN
02 Ocak 2023

 

Markanızın sesi kulağa nasıl geliyor? Eğlenceli ve mizahi mi? Yoksa ciddi ve didaktik mi? Emoji kullanıyor musunuz?  Peki, yarattığınız ses tonu doğru mu? Gelin birlikte keşfedelim! 😊

Ses tonu derken, do majör notasından ya da bariton tondan değil; markanızın kişiliğinden, iletişim dilinden ve personasından bahsediyoruz.

Markanızın sesini bulmak veya yaratmak hedef kitlenizi tanımak ile başlıyor. Ürün veya hizmetinizi kimlere ulaştırmak istiyorsunuz? Öncelikle bu sorunun cevabını bulmanız gerekiyor. Sesiniz, logonuzdan kullanacağınız ambalaja, sosyal medyadaki iletişim dilinizden düzenlediğiniz etkinliklere kadar her şeyi kapsıyor.

Markanızın var olma amacı ve değerleri, sosyal medyada kendinize has ses tonunuza yansıyor ve hedef kitleniz ile uzun süreli bağ kurmanıza yardımcı oluyor.

Ses tonunu keşfetmeden önce yapmanız gereken en önemli şeylerden birisi ise; markanızın hangi mecra üzerinden, mevcut ve potansiyel kitlesiyle iletişim kuracağı… Ürün ve hizmetlerinizi en iyi şekilde yansıtacağınız kanalı doğru seçmeniz gerekiyor.

Uygun mecrayı ve hedef kitlenizi belirledikten sonra sıra, görsel ve iletişim stratejinizi oluşturmaya geliyor. Elbette stratejinizi oluştururken yılın trendlerinden faydalanabilirsiniz. Bir önceki blog yazımız olan 2023 Trend Raporu’nu incelemenizi öneririz. Ancak unutmayın her trend, her markaya ve hedef kitleye uygun olmuyor. Trendleri, markanıza ve müşterilerinize uyarlayarak stratejinizi oluşturabilirsiniz.

Markanız gerçek bir insan olsaydı nasıl olurdu? O insanın bir günü nasıl geçiyordur? O insan iş hayatında ve sosyal ortamında nasıldır? Markanızı kişiselleştirmek, markanıza daha insani ve samimi bir his vermenize yardımcı olacaktır.

Değindiğimiz her konu, markanızın sesini oluşturmada büyük önem taşıyor. Ama bir şey daha var: Markanız için çalışan diğer ekipler de bu marka sesine uyuyor mu? Markanızın dışarıdan tek sesli görünmesini istiyorsanız, ekibinizin de hedef kitle olan iletişimini aynı tonda sürdürmesi gerekiyor.

Oluşturulan stratejiler ve gerçekleştirilen aksiyonlar sonucunda markanız, hayal edilen görünüme ulaşabilir. Markanızın sesiyle müşterilerle sürekli etkileşimde kalabilir, şirketinizi ileriye taşıyabilirsiniz.

YAZAN: Eylül Deniz Kan

Paylaş