MARKANIZIN İHTİYAÇ DUYDUĞU INFLUENCER HANGİSİ: MAKRO, MİKRO, MEGA?

MARKANIZIN İHTİYAÇ DUYDUĞU INFLUENCER HANGİSİ: MAKRO, MİKRO, MEGA?
02 Ekim 2019

 

Sosyal medyanın güç kazanmasıyla ortaya çıkan ve her geçen gün önem kazanan influencer’lar, aslında sosyal medyada belirli bir gücü ve popülerliği elinde tutan, takipçilerini etkileme özelliğine sahip kişiler. Sosyal medyanın otoriteleri kabul edilen bu ‘etki sahibi’ insanların profillerini yakından tanımak için bir sınıflandırma yapmakta fayda var.

Geleneksel reklamların etkisini son yıllarda kaybetmesiyle dijital mecralardaki uygulamalar ve sosyal medya platformları giderek daha çok reklam verenlerin ilgisini çekiyor. Özellikle satın alma davranışlarının da sosyal medya ve internet odaklı olarak yeniden şekillenmesiyle, dijital pazarlama uzmanları ve reklamcılar nihai tüketiciyi etkilemek için bu mecraları en etkili şekilde kullanmak için yoğun çalışmalar yürütüyor. Bu noktada koz olarak kullandıkları kart ise “influencer marketing”. Influencer’lar, bir markanın uzun zaman ve uğraşlar sonucu ulaşabileceği hedef kitlesine takipçi listelerinde hali hazırda sahipler. Otoriteleri, her gün söylediklerini dinleyen ve ciddiye alan takipçilerinin artmasıyla doğru orantılı olarak yükseliyor. Buna karşın, her marka her influencer ile çalışabilir ve başarılı sonuçlar elde eder gibi bir durum söz konusu değil. Bu noktada önemli olan; influencer’ı takip eden kitlenin demografik yapısı, profili ve ilgi alanları. Bu sebeple influencer’ları etki alanlarına göre sınıflandırmamız gerekiyor. Örnek vermek gerekirse sporla ilgili bir ürün tanıtacaksanız tiyatro ve sanat etkinlikleri alanında etkin bir influencer kullanmamalısınız. Infleuncer’ları sınıflandırmaya gelirsek…

Mikro influencer’lar

Bu grup infleuncer’lar yaklaşık olarak 500 ila 10 bin takipçiye sahiptir. Az takipçileri olması, etkili olmadıkları anlamına gelmez, tam tersine en etkililer onlardır. Bunun sebebi diğer daha büyük influencer’lara kıyaslar takipçileriyle kurdukları iletişimin daha güçlü ve yakın olmasıdır. Takipçileri onlara daha çok güvenme eğilimindedir. Ayrıca büyük bir kitleye hitap etmemeleri sebebiyle daha ekonomik bir tercihtirler ve kampanyanıza daha kolay entegre edilebilirler.

Makro influencer’lar

Bu grup influencer’ların takipçi sayısı 10 bin - 1 milyon arasındadır. Bu influencer’lar sayesinde mikro infleuncer’lara göre daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Bununla birlikte onlarla birlikte yaptığınız çalışmaların ürün ve hizmet satışlarınıza etkisi birinci gruptakilerden çok farklı değildir. Takipçi sayısı arttıkça bir influencer’ın takipçileriyle yakın iletişim kurma olanağı azalır. Ayrıca, takipçi sayılarının fazla olması sebebiyle bu gruptaki influencer’lar ile çalışmak daha pahalıdır.

Mega influencer’lar

Mega influencer olarak adlandırdığımız grup ünlülerden, sanatçılardan veya Youtuber’lardan oluşur. Bu kişiler bir konuda yetenekleri ve uzmanlıklarını kanıtladıklarından dolayı kanaat önderi olmayı başarmış kişilerdir. Diğer gruplara göre en büyük farkları takipçilerinin 1 milyonun üzerinde olmasıdır. Bu influencer’larla çalışmak için çok daha büyük bir bütçeye sahip olmanız gerekiyor. Bu kişilerle yapılan çalışmalar hizmet ve ürün satışlarınıza pozitif bir etki sağlamasının yanında marka imajınıza da büyük etki eder ve markanızın bilinirliğini arttırır.

Böylelikle sosyal medyada pazarlamanın yeni yüzleri olan influencer’ları tanımış olduk. Şimdi markanız için hangi tip influencer’ın uygun olduğuna karar verme zamanı. Markanız hangi influencer’a ihtiyaç duyuyor? Makro mu, mikro mu yoksa mega mı?

Yazan: Şinasi Furkan AVCI

Paylaş