MARKANIZ İÇİN EN UYGUN FACEBOOK REKLAM MODELİNİ KEŞFEDİN!

MARKANIZ İÇİN EN UYGUN FACEBOOK REKLAM MODELİNİ KEŞFEDİN!
09 Ocak 2018

 

Markanızın prestijini ve bilinirliğini artırmak için sosyal medyada var olmak en büyük zorunluluklar arasında. Sosyal medyada daha çok kişiye ulaşabilmenin ve sosyal medyayı etkin kullanabilmenin yolu ise reklam vermekten geçiyor.

Dünyanın en büyük sosyal ağlarından Facebook, markalar ve işletmeler için çeşitli reklam modelleri sunuyor. Markanızın içeriğine, duruşuna, amacına ve bütçesine göre değerlendirme yaparak seçeceğiniz reklam modeliyle markanızı istediğiniz hedefe ulaştırabilirsiniz.

Facebook Potansiyel Müşteri Reklamları (Lead Ads)

Potansiyel müşteri reklamları, hedef kitleye markalarla iletişim kurabilmeleri için kolay bir yöntem sunmak üzere tasarlandı. Hedef kitlenizi tanımak, hedef kitlenizin taleplerinden haberdar olmak ve bunu ucuza mâl etmek istiyorsanız, potansiyel müşteri reklamları sizin ihtiyaçlarınıza hitap ediyor. Facebook’ta reklamınızı gören potansiyel müşterileriniz, işletmeniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olabiliyor ve fiyatlar, test sürüşü bilgisi, bültenler gibi birçok içeriğinize direkt olarak ulaşabiliyor.

Potansiyel müşteri reklamınıza tıklayan müşteriler, reklamınızla birlikte ad, numara, e-posta gibi Facebook ile daha önce paylaştıkları bilgilerin otomatik olarak doldurulduğu bir formla karşılaşıyor. Müşterinin formu doldurma süresini en aza indirgeyecek şekilde tasarlanmış olan formla, müşterilerinizin size ulaşma süresini de kısaltmış oluyorsunuz. Aynı şekilde müşterilerinizle tekrar iletişim kurmak istediğinizde isabetli sonuçlar alabileceğiniz bilgiler sizinle paylaşılıyor. Bu reklam modelinin markalara bir diğer faydası da karşı taraftan toplanan iletişim bilgilerinin benzer hedef kitleler ve özel hedef kitleler olüşturmak amacıyla kullanılabilmesi. Bu sayede formu dolduranlarla benzer özelliklere sahip yeni müşterilerine ulaşmanız kolaylaşıyor.

Facebook Video Reklamları (Video Ads)

Facebook video reklamları, markanızın kişiliğini akılda kalıcı şekilde yansıtabileceğiniz en etkili reklam çözümlerinden biri. Hem ürününüzü hem hizmetlerinizi hem de markanızı tanıtmak için son derece yaratıcı kullanılabilecek olan video reklamları da tıpkı potansiyel müşteri reklamları gibi ucuza mâl edilebiliyor.

Facebook’ta videoları kullanmaya yönelik 4 ipucu

Videolarınızı doğrudan Facebook’a yükleyin: Bu sayede yüklenen videonuz haber kaynağını enlemesine kaplar ve görüntülenirken otomatik olarak oynatılır. Ayrıca video raporlarınıza da sahip olabilirsiniz.

Mobil için oluşturun: Dikey veya kare video formatını kullanarak videonuzu mobilde görsel olarak daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. Bu formatlarla videonuz ekranda daha fazla yer kaplar.

Kullanıcının hızına yetişin: Kullanıcılar mobilde çok hızlı hareket ettikleri için marka olarak onların hızına ulaşmalısınız. Markanızı veya ürününüzü videonun ilk saniyelerinde ilgi çekici görsellerle gösterin. İlk olarak 15 saniyeden kısa videolarla denemeler yapın.

Sessiz oynatma özelliğini göz önünde bulundurun: Pek çok insanı sosyal medyayı toplu taşıma gibi kamusal alanlarda kullandığından telefonunun sessiz modda olduğunu öngörün. Sessizken de anlaşılabilir videolar hazırlayın ve altyazılar ekleyin.

Facebook Sayfa Gönderisiyle Etkileşim Reklamları

Sayfa gönderisiyle etkileşim reklamları, markanız hakkındaki bilgileri ve gelişmeleri insanlarla paylaşmanız için olanak tanıyor. Facebook bu reklam modeliyle içeriğinizi paylaşım, yorum, beğeni gibi etkileşimlerle karşılık verebilecek insanların karşısına çıkarıyor. Bu reklam modeli sayesinde hem takipçi sayınızı artırabilir hem de aktif bir Facebook sayfasına sahip olabilirsiniz. Bu modelle reklamınızı beğenen, paylaşan, yorum yapan kişi sayısı gibi istatistiklere de ulaşabiliyorsunuz. Bu istatistikler hedef kitlenizin ilgi alanları ve takip ettikleri içerikleri anlamanıza ve ilerleyen dönemler için kendinize isabetli bir yol haritası çizmenize yardımcı oluyor.

Facebook Remarketing

Facebook remarketing, hali hazırda iletişim kurduğunuz veya markanızla bir şekilde yolu kesişmiş kullanıcılara ulaşmanızı sağlar. Cookie bazlı teknoloji kullanılan remarketing’de sitenizi ziyaret eden kişilerin bilgisayarlarına basit bir Javascript kodundan oluşmuş bir cookie yerleştiriliyor. Bu kullanıcı sitenizden ayrıldıktan sonra da takip edilebilir olmasını sağlıyor. Remarketing reklamlarınız da Facebook News Feed’de bu kişilere gösteriliyor. Böylece markanızı hiç bilmeyen kişiler yerine markanıza aşina olan hedef kitleye ulaşıyorsunuz ve markanızı hiç bilmeyen kişilere oranla 2 kat daha fazla dönüşüm, 3 kat daha fazla etkileşim sağlayabiliyorsunuz.

Facebook Hedef Kitle Seçimi

Markanızın reklamlarını kullanıcıların nerede yaşadıkları, yaşları, cinsiyetleri, meslekleri, siyasi görüşleri gibi bilgileri baz alarak sınıflandırıp buna göre yarattığınız hedef kitleye bu reklam modeliyle gösterebilirsiniz. Demografik bilgiler, konum, ilgi alanları ve davranışlar bu hedef kitle havuzunu sağlıklı oluşturabilmeniz için en temel bilgiler.

Facebook Pixel

Facebook Pixsel, kullanıcıların internet sitenizde gerçekleştirdiği eylemleri anlayarak reklamlarınızın etkinliğini ölçmenize olanak tanıyan bir analiz aracı. Yani bu reklam modelini kullanabilmek için markanızın bir internet sitesi olması gerekiyor. Facebook pixel’i kullanarak reklamlarınızın doğru kişilere gösterildiğinden emin olabilir, reklam hedef kitleleri oluşturabilir ve ek Facebook reklam araçlarını kullanıma açabilirsiniz. Pixel’inizi oluşturduysanız, Facebook piksel kodunu internet sitenize yerleştirmeniz yeterli. Facebook Pixel ile bir ürünü sepete ekleme, içerik görüntüleme, satın almayı ve üyeliği tamamlama gibi işlemlerinizi de takip edebiliyorsunuz.

Facebook Dönen Reklamlar

Dönen format, tek reklam içinde her biri kendi bağlantısına sahip 10 adede kadar görsel veya video sergilemenize olanak sağlıyor. Ayrıca kullanacağınız her imajı web sitenizdeki farklı bir linkle bağlantılı olabilir. Sadece bir reklam içinde daha fazla kreatif iş kullanarak kullanıcıların ilgisini çekmek istiyorsanız sizin için ideal olan reklam çeşidi dönen reklamlar. Hikaye yaratımı için de kullanabileceğiniz dönen reklamlar markaların kendilerini ilgi çekici şekilde tanımlama fırsatı sunabiliyor.

Kaynak: Facebook
Yazan: Emel Kızıltaş

Paylaş