MARKANIZ 2020 YILINA HAZIR MI?

MARKANIZ 2020 YILINA HAZIR MI?
25 Aralık 2019

 

2019’u geride bırakırken markaların yıl sonu değerlendirmeleri başladı. Bütçeler, büyüme oranları, hedefler ne kadar yaklaşıldığı…

Peki dijital dünyadaki durumunuzu değerlendirdiniz mi? Gelin neler yaptınız ve yeni yılda neler yapabilirsiniz birlikte bakalım.

Sosyal Medya Takipçi Sayılarınız Nasıl?

Sosyal medyada takipçi sayınızın yeterli olup olmadığını belirlemek için önce kendinize birkaç soru sormanız gerekiyor. Rakiplerinizin durumu ne? Sosyal medyada ne kadar süredir bulunuyorsunuz? Profesyonel yardım alıyor musunuz? Bütçenizi belirlerken sosyal medya reklamlarını göz önünde bulundurdunuz mu?

Tüm bu soruların cevabı aslında ne kadar başarılı olduğunuzu da gösteriyor. Eğer sosyal medyaya yeni yeni adım attıysanız rakiplerinizin gerisinde olmanız normal. Hemen bir mucize beklemeyin ama öne çıkmak için yeni yollar denemeyi de ihmal etmeyin. Mutlaka profesyonel bir yardım alın ve yeniliklere açık olmayı unutmayın. İstediğiniz seviyeye ulaşmak için yeni yıl bütçe planlamanıza sosyal medya reklamlarını da eklemeyi ihmal etmeyin.

Yeni Nesil İletişim Kanalı; Youtube

Peki markanızın Youtube kanalı var mı? Mutlaka bu soruyla daha önce karşılaşmışsınızdır. Fakat daha önemli bir soru var; markanız Youtube için uygun mu? Cevabınız evetse artık bu mecrayı daha aktif kullanma zamanı gelmiş demektir. Video içerikler üretmeye başlarken bu işin düzenli devam ettirmeniz gerektiğini unutmayın. Her gün video paylaşamazsınız ama yıllık planınızı yaparken içeriklerinizi şimdiden kararlaştırmaya çalışın. Böylece haftada bir ya da ayda iki şeklinde düzenli bir takvime sahip olabilirsiniz.

Eğer yeteri kadar içerik üretemeyeceğinizi düşünüyorsanız ısrarla Youtube kanalı oluşturmaya çalışmak zaman kaybından başka bir şey olmayacaktır. Bunun yerine enerjinizi size daha fazla fayda sağlayacak alanlara yönlendirebilirsiniz.

Web Siteniz Ne Kadar İyi?

Web siteniz aslında sizin dijital dünyadaki yüzünüz. Sizinle ilk defa karşılaşan insanlar hemen isminizi aratıyor ve sizi inceliyor. Bu nedenle öncelikle kullanıcı dostu bir arayüze sahip ve mesajlarınızın net bir şekilde aktarıldığı bir siteye sahip olmanız gerekiyor. Kullanıcıların hangi soruları sorduğunu ve bu sorulara cevap verip veremediğinizi mutlaka değerlendirin. İnsanların sayfalarda kalma süresi, sizin neyi doğru ya da yanlış yaptığınızı daha net ortaya koyacaktır.

Tüm bunların yanında SEO çalışmalarına da başlamanız önemli. Arama ekranlarında üst sıralarda çıkmak için Adwords reklamlarını kullanabilir ve uzman bir içerik üreticisine blog yazdırabilirsiniz.

21. yüzyılın ilk çeyreğini tamamlamaya yaklaşmışken hala dijitale geçiş yapmadıysanız elinizi çabuk tutmanız gerekiyor.

Bu yazımızı yeni yıl dileklerimizle bitirelim. 2020 yılında adının en fazla aratıldığı ve sosyal medyada en çok “like” alan marka sizin olsun! Mutlu yıllar!

Yazan: Tuba Kiraz

Paylaş