MARKALARIN DA DUYGULARI VAR!

MARKALARIN DA DUYGULARI VAR!
14 Haziran 2017

 

‘Like’ - ‘Beğeni’ emojisi ile kullanıcılarının duygularını ifade etmede yetersiz olan Facebook, 2016 yılı başında, 5 yeni emoji reaksiyon butonunu kullanıma açmıştı… Facebook’un yaklaşık 1 yıllık bir çalışma dönemi sonrasında hayatımıza giren yeni emojiler, Facebook takipçileri tarafından şüphesiz çok sevildi.

‘Beğeni’ emojisi ile beraber büyük ilgiyle kullanılmaya başlayan ‘Sevgi’, ‘Kahkaha’, ‘Şaşkınlık’, ‘Üzüntü’ ve ‘Kızgınlık’ emojileri; markalar, dolayısı ile sosyal medya yöneticileri için ayrı bir önem arz etmeye başladı. Hedef kitlenin duygu ve düşüncelerini, detaylı olarak yansıtan bu yeni emojiler; sosyal medya etkinlik ölçümlemesi için de yeni bir sayfa açmış oldu. Üstelik Anneler Günü gibi özel zamanlarda sunduğu ekstra ‘Çiçek’ emojisi ile gönüllerde çiçek açtı.

Eğer bir araştırma şirketi tarafından özel bir reklam analizi yapılmıyorsa; konvansiyonel reklam etkinliği ölçümlenirken; Facebook raporlamasında görülebildiği gibi detaylı bir şekilde ölçümleme yapılamıyor. Çok temel olarak reklam satışa dönmüşse, hedef kitlenin reklamdan etkilendiği yani sadece beğendiği algısı çıkıyor. Oysa yenilikle birlikte; yönetim paneline eklemeler yapan Facebook; paylaşımlarda, takipçilerin emoji tepkilerinin istatistiklerini tutup, ölçümlemeye dolayısıyla raporlayabilmeye imkân tanıyor. Bu sayede markalar, Facebook’ta ‘Beğeni’ alma amacının yanı sıra hedefledikleri etkileşimler için daha özel içerikler hazırlayıp sonuçlarını raporlayabiliyor. Örneğin marka kimliği, kullanıcıların mizah duygusunu harekete geçirmeye müsaitse, esprili paylaşımlar yapılabiliyor. Pozitif emojilerden ‘Kahkaha’ emojisi, kendi içinde aynı zamanda beğeni unsuru da taşıdığı için viral etki güçleniyor. Benzer şekilde markalar ‘Şaşkınlık’, ‘Sevgi’ ve hatta ‘Üzüntü’ emojilerine yönelik paylaşımlar yapabiliyor. Takipçilerin yorum yapmadığı durumlarda bu etkileşimler, bir nevi yorum etkisi ile markaya feedback sağlıyor.

Etki-tepki mekanizmasını daha da güçlendiren reaksiyon emojileri sayesinde markalar ve sosyal medya yöneticileri paylaşımlarının tepki sonuçlarına bakarak; eldeki verilerle planlamalarını daha sağlıklı yapabiliyor.

Eğer siz de markanızın duygularından anlayan ve Facebook paylaşımlarında duygulara da önem veren bir sosyal medya ajansı ile çalışmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.
www.ahtapotsosyalmedya.com/iletisim

Yazan: Ebru Bezmez

Paylaş