MARKALAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANMALI

MARKALAR SOSYAL MEDYAYI NASIL KULLANMALI
24 Haziran 2020

 

Malumunuz artık dijital bir dünyada yaşıyoruz ve boş zamanlarımızın önemli bir kısmını bu dijital dünyanın en büyük ve en önemli gerçeği olan sosyal medyada geçiriyoruz. Tabii markalar da sosyal medyanın bu gücünün bilincinde ve marka bilinirliklerini artırabilmek için bu mecraları daha efektif kullanmaya çalışıyorlar. Peki, bir markayı sosyal medyada etkin bir şekilde tanıtabilmek için nelere dikkat etmeli? Oldukça sık karşılaştığımız bu soruya cevaben yolunuzu aydınlatacağını düşündüğümüz birkaç önemli tüyomuzu sizlerle paylaşmak istedik, gelin hep birlikte bir göz atalım!

  • Sosyal Medya Reklamları

Bir markayı tanıtmanın en kolay ve en etkili yollarından biri sosyal medya reklamlarıdır. Örneğin Instagram vb sosyal medya kanallarında verilen reklamlar, markanın daha çok kişiye ulaşmasına katkı sağlayacaktır.

  • Kullanıcının Ürettiği İçerikler

Markayı seven mutlu bir müşterinin ürettiği içeriğin benimsenip, paylaşılması pazarlama açısından büyük kolaylık sağlar ve markaya olan güveni artırır. Unutmamak gerekir ki; referanslar marka için her zaman güçlü bir araçtır.

  • Sosyal Medya Kullanıcılarıyla İletişim

Sosyal medyayı, markalar genellikle ürün/hizmet tanıtmak için kullanıyor, kullanıcılar ise bazen müşteri hizmetleri olarak kullanabiliyor. Markanın kullanıcılarla kurduğu iletişim (gelen mesaj veya yorumlara verdiği cevaplar) tüketicinin markaya olan yaklaşımına ve markayı tercih etme kararına etki ediyor. Bu durumda kullanıcı hiçbir zaman cevapsız bırakılmamalıdır.

  • Instagram Hikayeleri

Instagram hikayeleri, markaların çok sayıda kişiye (günlük ortalama 200 milyon aktif kullanıcı) ulaşabilmesi için oldukça önemlidir; hikayeler aktif kullanıcılar tarafından izlenir, bu da kullanıcıyla daha hızlı ve daha etkili bir iletişim kurmaya yardımcı olur.
 

Evet, sosyal medyada daha etkin bir varlık göstermek için yukarıda paylaştığımız oldukça önemli stratejilerin dikkate alınması rekabetten biraz olsun sıyrılmaya ve uzun vadede daha fazla potansiyel müşteriyle iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır. Ama tabii bu basamakları bir profesyonel eşliğinde hızlıca aşalım derseniz, unutmayın ki biz Ahtapot Sosyal Medya olarak her zaman bir telefon yahut bir mail yakınınızdayız.

Yazan: Merve MUTLU

Paylaş