MARKALAR İÇİN Z KUŞAĞI ARASINDA ÖNE ÇIKMA REHBERİ

MARKALAR İÇİN Z KUŞAĞI ARASINDA ÖNE ÇIKMA REHBERİ
13 Mart 2023

 

Bu blog başlığını okuyup tıkladıysanız, muhtemelen Z kuşağını (Gen Z) merak eden bir reklamcısınız veya reklamcıların sizin hakkınızda neler söylediğini merak eden bir Gen Z’siniz. Amacınız her ne olursa olsun, yeni blog yazımıza hoş geldiniz!

Z kuşağının 2025 yılına kadar iş gücünün %27'sini oluşturması bekleniyor. Hal böyle olunca, yakında B2B'nin geleceği için en önemli nesil olacak olan bu grubun dikkatini çekmek için markaların Z kuşağı ile şimdiden iyi bir ilişki kurması gerekiyor.

Z’ye gelebilmek için önce A’dan başlamamız gerekiyor diyor ve sizin için hap bilgilerle Z kuşağını tanımlıyoruz!

  • Z kuşağı, 1997 ile 2012 yılları arasında doğan bireylerin demografik kohortu olarak tanımlanıyor ve çevrimiçi tüketicilerin en büyük grubu haline geliyor.
  • Büyüme odaklı ve hırslı oldukları kadar öğrenmeye de değer veriyorlar. Analitik ve araştırmacı olmalarının yanı sıra, sosyal farkındalık konusunda oldukça hassaslar. Kültürel çeşitliliğe ve eşitliğe büyük önem veriyorlar.
  • Z kuşağı, teknolojik yeniliklerin zirve yaptığı bir dünyaya doğan ilk nesil. Birçoğu internetsiz bir dönemde yaşamadıkları için teknolojiyi bir zorunluluk olarak görüyorlar. Bu sebeple yeni bir teknolojinin benimsenmesi söz konusu olduğunda, genel nüfusa kıyasla daha çabuk uyum sağlıyorlar.
  • Z kuşağı üyelerinin çoğu, her gün sosyal medyada bir saatten fazla vakit geçiriyor. (Buna şaşırdık mı? Tabii ki hayır!)
  • Siyasi ve sosyal meseleleri önemsiyorlar. Ayrıca eko-bilinç ve sosyal eşitliğe yoğun bir şekilde saygı gösteriyor, markalara ve şirketlere bu sorunlarla mücadelede katkılarını göstermeleri için baskı uygulamaktan çekinmiyorlar.

Gen Z’ye ulaşmak için can atan, onların dikkatini çekmeye çalışan reklamcılar, bu bölüm sizin için!

Karşılaştıkları zorlukların neler olduğunu, ne yapmaktan zevk aldıklarını, neleri sevdiklerini, onları neyin motive ettiğini ve daha da önemlisi sizden ne beklediklerini bilmediğiniz sürece Gen Z’ye ulaşmanız çok kolay olmayabilir.

Gen Z’lerin markalara bakarken üç temel düşüncesi var: Markalar çevre dostu ve sosyal açıdan sorumlu olmalı, müşteri geri bildirimlerini dinlemeli. Bu nedenle, Z kuşağının zihninde yer edinmek istiyorsanız amaca, güvenilirliğe ve özgünlüğe sahip pazarlamaya odaklanmalısınız.

  1. Kısa bir dikkat süresi gerektiren içerikler hazırlayın: Z Kuşağının kısa videoları destekleyen Snapchat, TikTok ve Instagram gibi platformları tercih etmelerinin sebebini düşünün...
  2. Mecraya özgü içerik oluşturun: Pazarlamacılar ve reklamcılar, genellikle bir kampanyayı birden çok mecraya yayar. Ama bu, Gen Z’ye hitap etme konusunda sınıfta kalmanıza sebep olabilir. Z kuşağı, her sosyal medya platformunu benzersiz bir şekilde kullanmayı bilen markaları tercih ediyor. Örneğin: Motivasyon içerikleri için Instagram’ı, günlük anlar için Snapchat’i, eğlenceli ve trend meydan okumalar için TikTok’u, haberler için Twitter’ı, kariyer odaklı içerikler için LinkedIn’i kullanabilirsiniz.
  3. Marka tonunuzun, sesinizin ve kişiliğinizin özgünlük ve güvenilirlik yayması Gen Z için büyük önem taşıyor. Sizin için hayati bir ipucu: Markanızın arkasındaki insanları ve değerleri gösterin. Uzun süreli ilişkiler kurmaya yatırım yapın.
  4. Eğer konu Z kuşağıysa, güvenilir ve trendleri takip eden markalar kazanıyor. Güvenilirseniz, trendleri takip ediyorsanız, üstüne bir de çevreye/topluma duyarlıysanız, Z kuşağının beğenisini kazanacağınız kesin.

Gen Z pazarlama stratejinizi bir sonraki seviyeye taşımaya hazırsanız, Ahtapot Sosyal Medya’yı takip etmeye devam edin!

 

Yazan: Selin Kantarcıoğlu

Paylaş