Marka İmajını Artıran Etkenler

Marka İmajını Artıran Etkenler
29 Nisan 2022

 

Günümüzde markaların tüm faaliyetlerinin merkezi tüketici oldu desek yanılıyor olmayız. Sosyal medyanın aktif iş hayatında kendine yer bulmasıyla birlikte tüketici profili de oldukça değişti. Durum böyle olunca, markaların tüketiciyi iyi tanıması ve onların gözünde iyi bir algı oluşturması önem kazandı. Bir markanın kullanıcı gözündeki imajı, o şirketin büyümesi ya da zarar görmesi gibi durumlara yol açabilir. Bu nedenle şirketlerin marka imajı konusunda dikkatli ve hassas olmaları oldukça önemli.

Peki Nedir Bu Marka İmajı Denilen Şey?

Marka imajı; tüketicilerin herhangi bir marka hakkındaki düşüncelerini, deneyimlerini ve fikirlerini ifade eden bir kavram. Kısaca açıklamak gerekirse, marka imajına tüketicinin markaya yönelik zihninde oluşan yansıma ve algılama diyebiliriz.

Bu arada marka imajı; bir markanın bilinirliği, pazarlaması ve satışlarının artması konularında oldukça büyük öneme sahip. Bu nedenle de her şirket, marka imajını daha iyi hale getirmenin yollarını arar.

“Marka imajını artıran etkenler nelerdir?” diye soracak olursak…

1. Marka Kimliği Oluşturmak

Markayı hedef kitlesine ilk tanıtan unsur, marka kimliğidir. Marka imajını artırmak için atılması gereken en önemli adım marka kimliği oluşturmak diyebiliriz. Güçlü bir marka kimliği kurum prestijini artırır ve rakiplerine karşı avantaj kazanmasını sağlar. Bu bağlamda marka kimliği oluşturulurken oldukça hassas davranılmalı; müşterinin markayı nasıl görmesi hedefleniyorsa bu doğrultuda kurumsal kimlik hazırlanmasına özen gösterilmelidir.

2. Reklam ve Pazarlama Çalışmalarını Önemsemek

Reklam ve pazarlama çalışmalarının markanın yarattığı kimlikle tutarlılık göstermesi gerekiyor. Sık sık değişime gitmek, mevcut ve potansiyel kullanıcı kitlesinde marka hafızası oluşmasına engel olur. Tabii ki markalar zaman zaman güncel kalmak, yenilik yapmak adına farklı reklam ve pazarlama yöntemlerine başvurmak isteyebilirler. Bu durumda dikkat edilmesi gerekenler; yapılacak yeni reklamı daha önceki reklamlarıyla aynı dil ve tonda, aynı görsel ve işitsel dünyaya bağlı kalarak hayata geçirmeleridir.

3. Müşteri Desteğini Güçlendirmek

Ulaşılabilirliğin çok kolay olduğu günümüz şartlarında, müşteriler aktif ve hızlı iletişim kurma beklentisine giriyorlar. Bu noktada müşteriler için geri dönüş alabilmeleri ve sorunlarına çözüm bulabilmeleri oldukça önemli. Marka ve kurumlar, müşterilerden gelen geri bildirimler ve istatistikler doğrultusunda işlerini geliştirme olanağı sağlarlar. Böylece müşteriye verilen destek kalitesini artırarak, marka imajını yükseltmeye de katkı sağlayabilirler.

4. Olumlu Kullanıcı Yorumlarını Artırmak

Marka imajı üzerinde çalışırken üzerinde durulması en önemli olan konulardan biri de internetteki kullanıcı yorumlarıdır. Hepimiz, özellikle internetten satın alacağımız ürünle alakalı internet araştırması yapıyoruz. Bu sebeple; sosyal medya mecralarında, web sitelerinde ya da ürünle alakalı herhangi bir platformda yer alan olumlu yorumların sayısını artırmak, markanın güvenilirliğini ve prestijini artırır. Bu da marka imajını artırma konusundaki en önemli unsurlardan biridir.

Yazan: Fatih Kurt

Paylaş