MARKA İLETİŞİMİNDE İÇERİK PAZARLAMASININ ETKİSİ

MARKA İLETİŞİMİNDE İÇERİK PAZARLAMASININ ETKİSİ
29 Temmuz 2022

 

Sosyal medya ağlarının getirdiği değişimle birlikte, kullanıcılara yönelik içerikler de doğrudan yaşam pratiği içerisine girdi. Tüketicilerin beklentileri, hayatları, ilgi alanları ve alışkanlıkları değişti.

Bu değişim, marka iletişiminde ürünleri ve içerikleri pazarlarken müşteriyi odak olarak alma stratejisini beraberinde getirdi.

Content marketing yani içerik pazarlaması; bir strateji dahilinde, hedef kitlenin ilgi duyduğu konularda, orijinal, güncel ve efektif içeriklerin üretilmesini içeriyor. Birçok farklı kanaldan yapılan tanıtımlar; hedef kitlenin müşteriye dönüşmesini sağlıyor.

İçerik pazarlamasında içerik üretimi için ilk olarak hedef kitlenin çok iyi şekilde tanınması gerekiyor. Kitlenin tanınması, beklentilerin belirlenmesi ve doğru stratejinin oluşturulması içerik pazarlamasının temelinde yer alıyor.

İçerik pazarlaması, markaların müşteri ile etkileşimlerini daha esnek hale getirmesine olanak veren bir iletişim kanalı olarak önümüze çıkıyor. İçerik pazarlaması yapan markalar, müşterilerine hitap eden içerikler oluşturarak, yaşattıkları deneyimi zenginleştiriyor ve marka bağlılıklarını da güçlendiriyor.

İçerik Pazarlaması ile Zenginleştirilmiş Bir Müşteri Deneyimi

İçerik pazarlamasında göz önünde bulundurmanız gereken en önemli noktalardan biri müşterinin beklentileri… İçerik pazarlaması, müşterinin hazırlanan içeriklere yanıt vermesini, fikir beyan etmesini ve konuşmasını olanaklı kılıyor. Müşterilerin kanallar arasındaki gezintisini sağlamak, etkileşim trafiği açısından çok kıymetli… Örneğin online satış yapılan bir sanal mağazanız varsa, ürettiğiniz bir life style içerikle o sanal mağazaya yönlendirme yaparak satışlarınızı artırabilir; daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

İçerik pazarlamasına dair bir yol haritası hazırladık…

  • Markanızın hedef kitlesini doğru belirleyin. Potansiyel müşterilerinize dair tahminde bulunun.
  • Hedef kitleye hangi mesajları vermek istediğinizi belirleyin ve stratejinizi oluşturun.
  • Stratejiye göre içeriklerinizi hazırlayın. İçerikler, hedef kitlenizin diline ve hayat tarzına hitap etmeli.
  • İçeriklerinizi yayınladıktan sonra analizler ve raporlamalar yapın.
  • Sosyal medyanın markanıza uygun tüm enstrümanlarını kullanın.

İçerik Türleri

Bir içeriği kaç farklı yöntemle hedef kitlemizle buluşturabiliriz? Sosyal medya platformları, bloglar, infografik içerikler, podcast, videolar… Her içerik türünün avantajları farklı. Hedef kitleniz en çok hangi platformdaysa ve o platformun hangi enstrümanını severek kullanıyorsa, işte orada görünür olmalısınız!

Yazan: Beyza Buyruk

Paylaş