LINKEDIN TAKİPÇİLERİNİZİ ARTIRMAK İÇİN 10 İPUCU

LINKEDIN TAKİPÇİLERİNİZİ ARTIRMAK İÇİN 10 İPUCU
04 Mart 2020

 

LinkedIn dünya üzerinde 675 milyondan fazla kullanıcıya sahip özellikle profesyonel iş yaşamı ve B2B pazarlamacıları için önemli bir sosyal ağ.

Türkiye’de 8 milyondan fazla kullanıcıya sahip bu mecrada şirketinizi temsil eden bir sayfanızın bulunması günümüz şartlarında web siteniz kadar büyük öneme sahip. Tabi iş sayfanızı açıp boş bırakmakla olmuyor. LinkedIn’e göre işletme sayfalarınız ne kadar doluysa o kadar takipçinin dikkatini çekiyor.

LinkedIn sayfanızı hayata geçirdiniz, ilgili kısımları doldurdunuz ve içerik paylaşımlarına başladınız. Bundan sonra hedef kitlenize daha rahat ulaşmak ve takipçi sayınızı artırmak için sizlere birkaç ipucu öneriyoruz:

  • SEO’ya uygun içerikler ve paylaşımlar

Sayfanızın başlık ve hakkında kısımlarında işinizi anlatan anahtar kelimelere yer verin. Böylece Google aramalarında sayfanızın üst sıralarda çıkma şansını arttırırsınız. Ayrıca paylaşımlarınızda da sektörel jargona ve uygun hashtag kullanımına dikkat edin.

  • Çalışanlarınızı etkileşime geçirin

Bütün çalışanlarınızın çalıştığı şirket olarak sizin sayfanızı doğru etiketlediğinden emin olun. Organik erişiminizi artırmak için içeriklerinizi onların da paylaşmasını rica edin. Fuar, seminer, toplantı vb. etkinliklerde çalışanlarınızın sayfanızı etiketlemenizi isteyebilirsiniz.

  • Website ve mail imza güncellemesi

Şirketinizin web sitesinde sosyal medya mecralarınıza bağlantı verdirmeyi unutmayın. Ayrıca iş mailinizin imza kısmına da LinkedIn bağlantınızı ekleyebilirsiniz. Profesyonel anlamda yazıştığınız kişiler sizin profilinize veya şirketinizin profiline oradan ulaşabilirler.

  • Düzenli paylaşım yapmaya özen gösterin

LinkedIn’e göre haftada en az bir içerik paylaşan işletme hesapları hiç paylaşmayanlara göre iki kat daha fazla etkileşim sağlıyor. Düzenli paylaşım ayrıca sizin işiniz hakkında söyleyecekleriniz olduğunu göstermiş olur. Takipçilerinize sektörünüzle ilgili bilgilendirici içerikler paylaşmak organik olarak yeni takipçiler kazanmanıza da neden olacaktır.

  • Hashtag’leri takip edin

Sektörünüzle ilgili hashtag’leri paylaşımlarınızda kullanmayı unutmayın. İçerik başına 3 – 5 hashtag yeterli olacaktır. Ayrıca şirket hesabınızın topluluk hashtag’leri kısmında 3 farklı hashtag’i takip edebilirsiniz. LinkedIn bu hashtag’ler konusunda önemli bir tartışma olduğunda sizi bilgilendirecektir. İsterseniz bu tartışmalara katılarak yeni takipçilere ulaşabilirsiniz.

  • Sayfa analizlerini ihmal etmeyin

Paylaşımlarınız ve sayfa takipçileriniz artmaya başladıkça sayfa analiz kısmını ziyaret etmenizi öneririz. İçeriklerinizin hangisi daha çok etkileşim almış, takipçileriniz nereden geliyor, hangi konulara ilgi gösteriyor bu ve benzeri konularda çıkarımlarınızı gerçekleştirerek içerik planınızı ona göre oluşturabilirsiniz.

  • Marka elçilerini unutmayın

Markanıza/işletmenize sadık bir kitleniz veya sektörünüzde saygın kişiler mi var? Uygun içeriklerde onları da etiketleyerek görünürlüğünüzü artırmayı deneyebilirsiniz. Sizin içeriklerinizi paylaşırlarsa ne mutlu!

  • Rakiplerinizi inceleyin

Sektörünüzdeki rakiplerinizin sayfalarını incelemeyi unutmayın. Onların paylaşımları hangi konular üzerinde duruyor, takipçileriyle nasıl bir iletişimleri var, ne sıklıkla paylaşım gerçekleştiriyorlar bunların hepsi size içeriklerinizi iyileştirmek açısından birçok ipucu verecektir.

  • Takipçilerinizle etkileşime geçin

İçeriklerinize gelen herhangi bir yorumu, soruyu ve öneriyi cevapsız bırakmayın. İnsanların kendileriyle ilgilenildiğini görmesi hoşlarına gidecektir.

  •  İş ilanı verin

LinkedIn iş arayan profesyoneller arasında bayağı popüler bir mecra olmasıyla öne çıkıyor. İşletmeniz için çalışan aradığınızda LinkedIn’de de ilan vermeyi unutmayın. İş başvurusunda bulunan potansiyel adaylar sayfanızı takibe alacaktır.

İster LinkedIn sayfanızı yeni açmış olun ister uzun zamandır LinkedIn iletişimi gerçekleştiren bir firma olun yukarıdaki ipuçlarının hepinizin işine yarayacağını öngörüyoruz.

Yazan: H. Taylan Azimli

Paylaş