KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUĞUN MARKA İMAJINA ETKİSİ

KURUMSAL SOSYAL SORUMLULUĞUN MARKA İMAJINA ETKİSİ
20 Mayıs 2022

 

Hepimiz, günlük yaşantımızda iletişim ve etkileşim olanaklarının giderek artan çeşitliliği sebebiyle birçok markaya rastlıyor, markaların bize sunduğu birbirine benzeyen geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi içinde karar vermekte zorlanıyoruz. Bir markayı diğerinden ayıracak ve biz tüketicileri satın alma kararlarında belirli bir noktaya yöneltecek arayışlar içerisine giriyoruz. İşte bu noktada, markaların imdadına kurumsal sosyal sorumluluk (KSS) yetişiyor.

Kurumsal sosyal sorumluluk, rekabetin iyice arttığı günümüz dünyasında markalar açısından bir gereklilik haline gelmiş durumda. Yapılan araştırmalar, kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin marka imajını olumlu yönde etkilediğini gösteriyor. Markalar, imajlarını güçlendirmeleri açısından bu faaliyetleri önemli bir yere konumlandırıyorlar.

Tam olarak kurumsal sosyal sorumluluk nedir ve markalar bu yolla imajlarını nasıl güçlendiriyor?” diye sorduğunuzu duyar gibiyiz… 😊

Kısaca bahsetmek gerekirse, kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetleri; toplumsal bir soruna dikkat çekmeyi, farkındalık yaratmayı ve bu soruna çözüm bulmak adına strateji geliştirmeyi kapsıyor. Bu sayede markalar, toplumsal sorun için ürettikleri çözümlerle hem tüketiciyle duygusal bir bağ kuruyorlar hem de tüketicilerin zihninde yer edinerek marka imajlarını geliştirebiliyorlar. Çünkü markaların varlıklarını sürdürebilmesi, ürün veya hizmetlerini satın alan tüketicilerle kurdukları ilişkilerin ne kadar güçlü olduğuyla doğru orantılı.

Kurumsal sosyal sorumluluğun marka imajına faydaları saymakla bitmez. Ama sizin için aşağıdaki gibi özetledik! 😎

  • Tüketicilerde marka farkındalığı oluşturmak
  • Konumlandırmaya ve tutundurmaya yardımcı olmak
  • İstikrarlı satışlarla rekabet gücünü artırmak
  • Tüketicilerle marka arasındaki bağı güçlendirmek
  • Markaya değer kazandırmak

Siz de kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle adınızdan söz ettirmek ve marka imajınızı güçlendirmek istiyorsanız, Ahtapot Sosyal Medya olarak uzun yıllara dayanan Sivil Toplum Kuruluşu tecrübelerimizle desteğe her an hazırız!

Yazan: Selin Kantarcıoğlu

Paylaş