Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?
22 Nisan 2022

 

Günümüz dünyasında artık hepimiz bir ürün ya da hizmet satın almadan önce mutlaka insanların o ürünle ilgili daha önceki deneyimlerini araştırıyoruz. Aslında bu yeni bir şey de değil. Dünya bu kadar dijitalleşmeden önce de “Komşum şu makineyi almış ve hiç memnun kalmamış” ya da “Ayşe teyzenin kızının çeyizindeki porselen yemek takımı ne güzelmiş. Bir sorayım, memnunsa ben de alayım” gibi ifadeler kullanıyor ve başkalarının deneyimini önemsiyorduk. Ancak günümüze nazaran bu durum daha dar ve sınırlı bir alanda gerçekleşiyordu. Kısacası şimdiki gibi etkin ve yaygın bir kullanıcı deneyimi farkındalığı söz konusu değildi.

Artık İşler Çok Daha Kolay!

Dijitalleşmenin getirdiği kolaylıkla birlikte artık tek tıkla bir ürün, hizmet, marka, mekân ya da kurumla ilgili kullanıcı deneyimi bilgisi edinebiliyoruz. Bir ürünü ya da hizmeti arama motorlarında ya da sosyal ağlarda hemen search’leyip o ürünü/hizmeti kimler kullanmış, ürünün puanı neymiş, ürünle ilgili şikayetler ya da ekstra memnuniyetler nelermiş A’dan Z’ye her şeyi öğrenebiliyoruz.

Kullanıcı Deneyiminde Yeni Dünya, Yeni Sektörler ve Yeni Bir Lisan!

Tüketicilerin ürün değerlendirmeleri bize yetmedi ki, artan ihtiyacımız ve gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza yeni bir iş alanı ve kulağınıza şimdi söylendiğinde hiç de yabancı gelmeyecek cümleler dahil oldu.

Bunlardan birkaçı şöyle; influencer, influence etmek, link vermek, link bırakmak…

Kısacası artık sadece ürün yorumlarından ya da ürünü search’leyerek değil, herhangi bir sosyal mecrada ürün deneyimlerine sık sık maruz kalıyor; hatta yeni tabirle influence edilip ürünü satın almaya yönlendiriliyoruz.

Madem kullanıcı deneyimi yeni bir para kazanma alanı oluşturacak kadar önemli, o halde bir de hep birlikte kullanıcı deneyiminin ne olduğunu ve neden bu kadar önemli olduğunu inceleyelim.

Kullanıcı Deneyimi Nedir?

Kullanıcı deneyimi, bir kullanıcının aldığı hizmetle etkileşimi olarak tanımlanabilir. Daha açık bir deyişle kullanıcı deneyimi; bir kullanıcının aldığı hizmetten veya üründen memnun olup olmaması, o hizmeti veya ürünü alırken ve aldıktan sonra yaşadığı iyi veya kötü deneyimleri kapsayan tecrübeler bütünüdür.

Kullanıcı Deneyimi Neden Önemlidir?

  • Başarılı bir kullanıcı deneyimi, tüketicilere ve deneyimlerini paylaştığı kitlelere iyi bir izlenim bırakmanızı sağlar ve satışı arttırır. 
  • Kullanıcı deneyimi markalaşma ve katma değeri arttırır. Yani bir ürünü ya da hizmeti değerinden daha fazlasına satmanızı sağlar.  
  • Uzun yıllar boyunca; Google, Twitter, eBay ve Amazon gibi son derece başarılı şirketler kullanıcı deneyiminde doğrudan etkisi olduğunu kabul etmişlerdir. Bu şirketlerin başarılı olması sürecinde kullanıcı deneyimi oldukça ön plandadır.
  • Kullanıcı deneyiminin dijital alanda ürün veya hizmet sağlayan firmalar için karlılığı arttırıcı bir unsur olması da önemli noktalardan biri. Örneğin Trendyol, Hepsiburada, Yemeksepeti gibi alışveriş uygulamalarının bu kadar popüler olmasında oldukça önemli bir yerdedir.
  • İyileşen kullanıcı deneyimi ise tabii ki kullanıcıların o dijital ürünü veya kanalı daha çok tercih etmesini sağlamaktadır.

Özetle ürün ve hizmet pazarlaması yapıldığı sürece kullanıcı deneyimi önemini koruyacak ve markanızın başarıya ulaşmasında çok önemli bir role sahip olacaktır.

Yazan: Aleyna Sıla Özkaya

Paylaş