KÜÇÜK İŞLETMELERE YENİ REKLAM PLATFORMU

KÜÇÜK İŞLETMELERE YENİ REKLAM PLATFORMU
29 Mayıs 2019

 

Facebook geçtiğimiz haftalarda küçük ve orta ölçekli işletmeleri hedefleyen yeni reklam aracı Otomatik Reklamlar Platformu’nu (Automated Ads Platform) tanıttı. Bu yeni araçla Facebook, şirketlere otomatikleşmiş yazılımsal araçlar sayesinde daha kolay bir reklam yaratım süreci sağlayacak. Karışık algoritmaların içinde boğulmaktan kurtulan küçük ve orta boyutlu şirketler ise Facebook üzerinde kendi iş modellerini kurmaya ve geliştirmeye odaklanabilecekler. Şirketler bu yeni platformu Facebook, Instagram, Messenger ve Audience Network üzerinden reklam vermek için kullanabilecekler.

Facebook, Automated Ads ile aynı zamanda özelleştirilmiş hedef kitle önerilerinde bulunacak,  kampanyada ulaşmak istenilen hedef doğrultusunda şirkete bir bütçe belirtebilecek ya da belirli bir bütçe varsa bu bütçe ile ulaşılacak kampanya sonuçlarını tahmin edebilecek. Kampanyanın Facebook’ta yayına girdiği andan itibaren ise en iyi sonuçların alınabilmesi için kampanyayı optimize edecek. Facebook bu platformu kullanan şirketlere kampanya hakkında performans raporları yollayacak ve sonuçları iyileştirmek için önerilerde bulunacak. Bu yeni platformda işletmeler bir reklamın 6 farklı versiyonunu yaratabilecek ve yayına sokabilecekler. Bu şekilde hangi reklamın daha iyi bir performans gösterdiği görülebilecek.

Ayrıca Facebook, şirketlerin video içerik üretebilmesini kolaylaştırmak için 3 yeni video kurgulama aracını da kullanıma koyuyor. Videoları doğrudan uygulama içinde kesme ve düzenleme imkânı bulan işletmeler daha uzmanlık isteyen ve karışık uygulamalara ihtiyaç duymadan basit videolar üretebilecekler. Getirilen bir diğer yeni özellik ise kullanıcıların Facebook ve Instagram üzerinden doğrudan rezervasyon yaptırabilmesi. Müşteriler diğer platformlara ihtiyaç duymadan doğrudan istedikleri tarihlere rezervasyon yaptırabilecek ve rezervasyonları onaylandığında ise Messenger’dan ya da SMS olarak onay mesajı alabilecekler.

Peki, bu yeni platform neden önemli? Bildiğimiz gibi küçük ve orta ölçekli işletmeler büyük markaların sahip olduğu reklam bütçelerine veya teknolojik imkânlara sahip değiller. Facebook bu yeni platformlarla beraber bu şirketlerin büyümesine yardım ediyor ve fırsat eşitliği konusunda bir adım daha atıyor.

Yazan: Emre Akgöl

Paylaş