KRİZ SIRASINDA SOSYAL MEDYAYA NASIL YAKLAŞILIR?

KRİZ SIRASINDA SOSYAL MEDYAYA NASIL YAKLAŞILIR?
09 Ocak 2023

 

Sosyal medyada kriz yönetimi, online itibarın önemli parçalarından biri. Özellikle sosyal medya krizlerinde markalar, online itibarlarını yönetmekte zorlanıyor.

Günümüzde ülkemizi hatta dünyayı etkileyen krizlerle karşı karşıya kalıyoruz. Bu durum sosyal medyayı da son derece etkiliyor. Peki bir kriz olduğunda ve bu kriz hedef kitleleri etkilediğinde, markalar sosyal medyada nasıl tepki vermeli? Gelin hep birlikte bakalım!

Her Şeyi Duraklatın

Facebook gönderileri, tweet'ler, yüklenen videolar, reklamlar… Marka için ciddi bir kriz durumu oluştuğunda, sosyal medya yöneticisinin atması gereken ilk adım, her şeyi duraklatmak olmalıdır.

Böylelikle takipçilerin karşısına ciddi bir kriz anındayken eğlenceli gönderiler çıkmaz ve bu zor zamanda marka, hedef kitlesinin gözünde itici bir duruma düşmez. Hiçbir marka böyle olumsuz bir algı yaratmak istemez, öyle değil mi? 😊

Mesajınızı Düşünün

Tüm sosyal medya iletişiminizi duraklattığınızda, bir sonraki adım ve aksiyonlarınızın tam olarak ne olacağını düşünmek için kendinize bir şans vermiş olursunuz.

Markanızın duruşu için oluşan krize yönelik sosyal medyada bir mesaj iletmek, bir açıklama yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bu mesajın samimi, duyarlı ve tepki çekmeyecek nitelikle olması oldukça önemli. Örneğin, pandemi ve sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında, markaların kendileri mücadele ederken takipçilerinin yaşadıklarına da duyarlı olmaları, pozitif bir duruş yaratmalarını sağladı.

Sosyal medyada en başarısız kriz yönetimiyse, kopyala-yapıştır mesajlar iletmek… Daha önceden hazırlanmış kalıp ve duygusuz cevapların kullanılıyor olması, takipçilere hiç de samimi gelmediğini söylemek mümkün. Hatta bu tarz stratejiler firmanın modern imajının çökmesine sebep oluyor.

Hızlı Olmak Çok Önemli

Sosyal medya kriz yönetimi esnasında mühim olan hızlı bir biçimde hareket etmek…
Markanız için şu soruları sorabilirsiniz: ‘’Başkalarıyla birlikte yürümeli ve protesto etmeli miyim? Sosyal medya planlayıcımı motive edici alıntılarla doldurmalı mıyım? Neyi farklı yapmalıyım? Nasıl takipçilerimin sesi olmalıyım?’’

Sadece sessiz kalmak da bir seçenek tabii ki… Fakat bu sessizliğin de içerisinde mesajlar barındırdığını unutmamalısınız.

Özetlemek gerekirse, sosyal medyada kriz yönetimi sürecinde önemli olan, markanızın diline uygun bir şekilde krizi dikkate aldığınızı belirten bir yaklaşımla imajınızı koruyabilmeniz…

YAZAN: Elifnaz Demirel

Paylaş