KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE SOSYAL MEDYA

KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI VE SOSYAL MEDYA
12 Ağustos 2020

 

Türkiye’de hayatımızı etkileyecek dönem 7 Nisan 2016 tarihinde başladı. Peki, bu tarihte ne oldu? Kişisel Verilerin Korunması Kanunu resmileştirilerek yürürlüğe girdi. Hepimizin KVKK olarak bildiği bu kanun hakkındaki tüm detayları blog yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Öncelikle kişisel verinin ne olduğunu ve önemini kavramak gerekir. 6698 sayılı kanuna göre kişisel veri; gerçek kişiyi belirlenebilir kılan her türlü bilgiyi ifade etmektedir. Örneğin kişinin adı, iletişim bilgileri, anne adı, tıbbî bilgileri, cinsel tercihi, dini, ırkı gibi her türlü bilgi kişisel veri sayılmaktadır. Bu bilgilerin elde edilmesi, kaydedilmesi, paylaşılması gibi işlemler de kanuna göre “kişisel verilerin işlenmesi” tanımıyla açıklanmış durumdadır.

Sosyal medyanın başlı başına bir iletişim aracı olduğu günümüzde, kişisel verilerimizin herkese açık olması, kötü niyetli kişi veya grupların hatta siber saldırganların hedefi haline gelme olasılığımızı artırmaktadır.  Sosyal medya platformlarında kişinin kim olduğunun belirlenmesini sağlayacak şekilde kimlik, test sonucu, fotoğraf, görüntü, ses ve video gibi bilgilerin hukuka aykırı şekilde paylaşılma ihtimalinin önüne geçmek için hangi platformda olursa olsun, kişisel verilerin kanunda belirtilen işleme şartlarından herhangi biri olmaksızın paylaşılması hukuka aykırı bir durumdur. Facebook'a toplam 3 milyon 250 bin lira idari para cezası uygulanmasına neden olan veri ihlalleri, TikTok veya Çin'de bilinen adıyla Douyin, Musical.ly gibi video oluşturma ve paylaşmanın yanı sıra canlı yayın imkânı sağlayan sosyal medya uygulaması hakkında da soru işaretleri yarattı. Veri güvenliği açığı iddiaları üzerine başlatılan inceleme henüz sonuçlanmamış olsa da  dünya genelinde verileri izinsiz kopyaladığı yönünde çıkan haberler bir hayli fazla.

Açık adres bilgisi, konum bilgisi, telefon numarası ve e-posta bilgileri sıklıkla paylaştığımız bilgiler arasında yer alıyor. Bu bilgilerin paylaşılması kişiyi hedef haline getirebilir. Elbette bu bilgileri paylaşmak bir ihtiyaç çerçevesinde de olabilir fakat bu durumda bizlere düşen görev KVKK aydınlatma metnini ve gerekli ise açık rıza metni dikkatlice okumak olmalıdır. Sosyal medyada hangi paylaşımı kimlerin göreceğini belirlemek, kişisel verilerin güvenliğini sağlamak adına atabilecek önemli adımlardan biridir. Paylaşımları ve profilimizi kimlerin görebileceğini sosyal medya uygulamaları içinden değiştirmek ve gizliye almak mümkün. Kişisel veri kavramına açıklık getirdiğimiz 6698 sayılı kanun ile kişisel veri güvenliği konusunda veri sorumlularına çeşitli yükümlülükler getirilse de kişisel verilerimizin güvenliğini sağlamanın bilinçli ve kontrollü paylaşım yapmaktan geçtiğini söyleyebiliriz.

Türkiye'de 30 milyon kullanıcısı bulunan TikTok hakkında çıkacak karar ve sosyal medya haberleri için blog sayfamızı takip etmeyi unutmayın.

Yazan: Özgü Çağıran

Paylaş