İŞLETMENİZ İÇİN SOSYAL MEDYADA İŞİNİZE YARAYACAK TÜYOLAR!

İŞLETMENİZ İÇİN SOSYAL MEDYADA İŞİNİZE YARAYACAK TÜYOLAR!
25 Eylül 2019

 

Sosyal medyada kullanıcı sayısı gün geçtikçe artıyor ve şu an milyarlarca kullanıcı olduğu söylemek yanlış olmaz. Bu kadar hızla büyüyen bir mecrada hala yoksanız rakiplerinizden geride kalmış olabilirsiniz. Unutmayın hedef kitleniz artık online mecralarda ve onları yakalamak için sizin de günceli takip etmeniz gerekiyor.

Yaratıcı Olun

Binlerce marka ve paylaşım sürekli sosyal medyada dönüyor. Kullanıcıların sizi görmesi ve ilgilenmesi için ise yalnızca birkaç saniyeniz var. Fark yaratan bir içeriğe sahip olmak için yaratıcılık önemli. Yalnızca bir parmak hareketinde kullanıcılar sizin için özellikle durmalı, içeriğinizi incelemeli ve markanıza ilgili göstermeli. Sektörünüz ne olursa olsun farklı ve yaratıcı olmaya özen gösterin.

Sıcak ve Samimi Olun

Kullanıcıların size yakın hissetmesi için iletişiminizi her zaman canlı tutmanız ve sanal bir ortamda da olsa onlara dokunmanız gerekiyor. Unutmayın, size birçok soru yöneltilecek. Bunlara mümkün olduğunca hızlı ve sıcak bir şekilde cevap vermeniz gerekiyor. Kurumsal bir dil kullanıcılar ile aranıza mesafe koyar ve markanın benimsenmesini engeller. Ayrıca tüm bunları yaparken imla kurallarına dikkat etmeli, markanın imajına zarar vermemelisiniz.

Hashtag’ler Sizin En Büyük Yardımcınız

Eğer gönderilerinize reklam vermiyorsanız yalnızca takipçilerinizin bir kısmına ulaşabilirsiniz. Farklı kişileri yakalamak ve yeni takipçiler kazanmak istiyorsanız mutlaka paylaşım yaptığınız konu ile ilgili hashtag kullanmalısınız. Ayrıca metninizi yalın ve kolay anlaşılır bir şekilde oluşturmalısınız. Sosyal medyanın size sunduğu onlarca emoji de metninizin kolay okunmasını ve dikkat çekmesini sağlayacaktır.

Gerçek Hedef Kitle Oluşturun

Takipçi sayısının sizin için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Fakat bunun için 3. Parti uygulamalar kullanarak takipçi satın almayın. Bu balon takipçiler bir süre sonra güvenilirliğinizi sarsacak ve size uzun vadede herhangi bir fayda sağlamayacaktır. Ayrıca 3. Parti uygulamalar hesabınıza erişim sağladığı için bir sabah erişim problemi ile karşılaşabilir ya da hiç ilginiz olmayan hesapları takip ettiğinizi görebilirsiniz.

Çekiliş Yapın

Çekiliş yapmak, yeni takipçi kazanmak aynı zamanda marka bilinirliğinizi artırmak için oldukça önemli bir pazarlama yöntemidir. Takipçilerinizle iletişimi koparmamak ve etkileşiminizi artırmak için bu yöntemi kullanmanızda fayda var.

Çekilişi ister belirleyeceğiniz periyotlarda, isterseniz sadece özel günlerde yapabilirsiniz. Sonuçları ise takipçilerinizle canlı olarak paylaşmanız güvenilirliğinizi artıracaktır. 

Yazan: Büşra Yıldız

Paylaş