İŞLETMELER İÇİN FACEBOOK GRUPLARI

İŞLETMELER İÇİN FACEBOOK GRUPLARI
16 Ekim 2019

 

Facebook’un yıllar içinde haber akışının algoritmasını markalar için olumsuz anlamda değiştirmesi ve paylaşılan içeriklerin organik erişimini düşürmesi, marka ve firmalarla beraber reklam ajanlarını farklı arayışlara itmeye zorluyor. Üzerinde emek harcadığınız içeriklerinizin takipçi kitlenizin belki %90’ına gösterilmediğini veya karşılarına çıkmadığını söylersek abartmış olmayız.

Pazarlamacılar ve reklam ajansları bu duruma çare olabilmesi için Facebook Gruplarının önemini kavramaya başladılar. Mark Zuckerberg bu sene gerçekleşen F8 konferansında Facebook Gruplarında aktif 400 milyon kişinin yer aldığını belirtti.

Facebook’ta grup kurmadan önce avantajlarından bahsedelim:

  • Paylaşımlarınız daha çok takipçiniz tarafından görünür. Grubunuza üye olanların grupta paylaştığınız içerikleri görme olasılığı sayfanızda paylaştığınız içeriklere oranla daha yüksek olacaktır.
     
  • Grup üyeleriyle iletişiminiz daha samimi ve sık olacaktır. İnsanların grup içinde sorduğu sorulara verdiğiniz cevaplarla markanızın/ürününüzün özelliklerini daha iyi ön plana çıkarabileceksiniz. Böylece konunuzda uzman ve tecrübeli olduğunuzu daha iyi aktarabilirsiniz. Etkileşim oranları doğal olarak artacaktır.
     
  • Markanız/ürününüz etrafında ilgili bir topluluk oluşturacaksınız. Gerçekten sizi seven, ürünlerinize/hizmetlerinize ilgi duyan insanlarla iletişime geçeceksiniz. Uzun vadede grubunuzda marka elçileri de oluşacaktır.

Bir sonraki adım grubunuzu kurmadan önce uzun vadeli hedefinizi belirlemek. Kurduğunuz grupta ne tür paylaşımlar yapacaksınız, ürünlerinizle/hizmetlerinizle ilgili nasıl bir iletişim yapacaksınız gibi soruların cevabını vermeniz grubunuzun geleceği açısından faydalı olacaktır.

Facebook’ta artık işletme sayfaları da grup kurabildiği için işiniz çok kolay. Sahip olduğunuz işletme sayfasının ismiyle grubunuzu oluşturduktan sonra kapak fotoğrafı, grup kuralları ve grubun görünürlüğünü ayarlayabilirsiniz. Bunların yanında grubunuzun kategorisini de seçerek Facebook arama motorunda grubunuzla ilgili arama yapanların karşısına çıkma ihtimalini artırabilirsiniz.

Grubunuzu kurduktan sonra insanları isimleriyle veya eposta adresleriyle davet edebilirsiniz.

Bütün bu işlemlerden sonra grubunuzda tıpkı sayfanızda olduğu gibi fotoğraf/video paylaşabilir, normal sayfanızda gerçekleştirdiğiniz çoğu işlemi burada da yapabilirsiniz.

Yazan: H. Taylan Azimli

Paylaş