INSTAGRAM’IN YENİ GUIDES ÖZELLİĞİ

INSTAGRAM’IN YENİ GUIDES ÖZELLİĞİ
08 Eylül 2020

 

Pandemi süresince Facebook, Coronavirüs Bilgi Merkezi’ni kurarak kullanıcıları yanlış yönlendiren içeriklerden korumak, global düzeyde pandemiyle mücadele sürecine katkı koyabilmek ve kullanıcıların paniğe kapılmadan bilinçli hareket edebilmesini sağlamak amacıyla büyük bir adım atmıştı.  

Bu konuda atılan adımlardan bir diğeriyse Instagram tarafından oluşturulan, içerik üretmenin ve paylaşmanın çok daha konsantre edilmiş bir aracı olan Instagram Guides. Guides özelliği, içerik üreticileriyle işbirliği yaparak derli toplu, kolay ulaşılabilir, konsantre edilmiş ipuçlarından oluşturulan kaliteli içeriklerle kullanıcıya ulaşmayı hedefliyor. Özelliğin planlanma aşamasında seyahat içerikleri üreticileriyle işbirliğine gitmeyi hedefleyen Instagram, dünyayı etkisi altına alan pandemi döneminde önceliği sağlıklı yaşamla ilgili bilgilere ayırarak oldukça önemli bir adım atmış oldu.

Bu kararının ardından Instagram, belirlediği içerik üreticilerinin Instagram profillerine Guides sekmesi ekleyerek bu hesaplar tarafından üretilen onaylanmış içerikler aracılığıyla sağlıklı yaşam, pandemiyle mücadele, kaygı bozukluğu gibi sorunları kontrol altından tutma, yas süreçlerinde destek kılavuzları gibi oldukça önemli başlıklarda toplulukları bilgilendirmeyi hedefleyen içerikleriyle içinden geçtiğimiz dönemde sağlıklı yaşam konusundaki dijital rehberlerden uzak kalmak istemeyen kullanıcı için nitelikli bir deneyim sunmuş gibi görünüyor. İşbirliği içindeki bir içerik üreticisinin hesabında bir Guides’ı izlemeye başladığınız zaman konuyla ilgili bir içerik listesine de ulaşabilir hale geliyorsunuz.

Bu alanda Instagram’ın işbirliğine gittiği ilk içerik oluşturucular, Amerikan İntiharı Önleme Vakfı (ABD), Heads Together (İngiltere), Vita Alere (Brezilya), Klicksafe (Almanya), Headspace Australia (Avustralya), Deepika Padukone (Hindistan), Sudah Dong (Endonezya) ve e-Enfance (Fransa) oldu. Instagram ayrıca Guides özelliğine için çok yakında daha fazla influencer, tanınmış kişi, kuruluş ve yayıncının da dahil olacağını duyurdu ve Guides içeriklerine yakın zamanda Keşfet sayfası üzerinden de ulaşılabileceğinin haberini verdi.

Instagram’ın bu konuda duyurduğu bir diğer güzel haber ise yakın zamanda aynı özelliği farklı konu başlıklarında da açarak Guides özelliğini genişletmeye başlayacağı oldu. Instagram Guides, artık kullanıcılara yalnızca sağlıklı yaşam, yoga, meditasyon, mindfullness, zihinsel sağlık konusunda öneriler ve kılavuzlar sunmayacak, konu yelpazesi genişleyecek. Ayrıca özelliğe eklenen yeni araçlarla birlikte IGTV’de olduğu gibi daha uzun içeriklere de ulaşılabilecek.

Kısacası Instagram bu yeni özelliğiyle bizlere ürün tanıtımı, alışveriş ve deneyim aktarımı konusunda binlerce içerik arasında kaybolmadan ilgi alanlarımıza dönük sadeleştirilmiş bir deneyim sunarak hem kullanıcılar hem de içerik üreticiler için bir dijital kılavuz sunmuş oldu.

Guide özelliği Instagrammer alışveriş gündemi pazarı sadeleştirme ve bu nedenle içeriklerin kalitesinin artması ve yalnızca ilgili kullanıcıya ulaşması açısından oldukça keyifli bir dijital kılavuz gibi görünüyor.

Yazan: Sinem Burgu Nazilli

 

Paylaş