INSTAGRAM’IN BÜYÜME HIZINA YETİŞİLMİYOR!

INSTAGRAM’IN BÜYÜME HIZINA YETİŞİLMİYOR!
17 Mayıs 2017

 

Instagram, 2012 yılında Facebook tarafından satın alındığında sadece 30 milyon takipçisi bulunuyordu.

Genç bir kullanıcı kitlesini bünyesinde barındıran Instagram, gençlere hitap edecek ve onların dikkatini çekecek birçok yeniliği 2017 yılında bünyesine ekledi ve son beş ayda uyguladığı yeniliklerle  %14’lük bir büyüme hızı ile aktif kullanıcı sayısını 700 milyona çıkardı.

Instagram’ın 2017 yılında hızlı bir artış ile büyümesinin nedeni nedir?

Facebook, Instagram’ı satın aldıktan sonra bünyesine, gençlerin ilgi odağı olan Snapchat’i de eklemek istedi, fakat bu girişimde başarı olamadı ve Snapchat’e savaş açarak, çareyi Snapchat’in özelliklerini Instagram’a uyarlamakta buldu.

Instagram’ın, bu uyarlama hamlesi büyüme hızına büyük bir ivme kazandırdı. Unutmayalım ki yenilik, herkesi meraklandırır, dikkat çeker ve kazandırır. O zaman biz de Instagram Stories’in (hikayeler) özelliklerine kısaca göz atalım:

  • Paylaşılan içerikler 24 saat içinde silinebilme özelliğine sahip.
  • Anlık olarak çekilen paylaşımların üstüne yazı yazıp, renk filtreleri ekleyebilirsiniz.
  • Hikâyenizi kimlerin görebileceğini seçebiliyorsunuz.
  • Hikâyenizi kimlerin gördüğüne bakabilirsiniz.
  • Stories içindeki Boomerang ile hareketli görüntüler çekebilirsiniz.
  • Mentions özelliği ile arkadaşlarınızı hikâyelerinize etiketleyebilirsiniz.
  • Canlı yayın gerçekleştirebilirsiniz.
  • Eller serbest özelliği ile tuşa dokunmadan video çekebilirsiniz.
  • Sekiz farklı tasarımdaki filtre ile eğlenceli fotoğraf, video ve boomerang çekebilirsiniz.

Instagram, hikayeler özelliğinin yanı sıra koleksiyon, direkt mesaj güncellemeleri gibi özelliklerle yeniliklerine devam ederek kullanıcılara birçok alternatif sunuyor. Bu yenilikleri incelediğimizde, Snapchat’ten uyarlanmış, Stories özelliğinin ve uygulamaya eklenen yeni özelliklerin, Instagram’ın büyümesinde önemli bir rol oynadığını görebiliyoruz.  

Instagram, yenilik ve uyarlamalarına devam ederek, genç kullanıcı kitlesinin, daha çok ilgisini çekerek onların uygulamada kaliteli ve eğlenceli vakit geçirmelerine katkı sağlayıp aktif kullanıcı sayısını kısa sürede 1 milyara çıkaracağa benziyor.

Siz de markanızın, Instagram’ın yenilikleri ile yaratıcı bir şekilde buluşmasını istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz: www.ahtapotsosyalmedya.com/iletisim 

Yazan: Elif Celep
Düzenleyen: Halil İbrahim Budak

Paylaş