INSTAGRAM'DA REKLAM VERİRKEN BUNLARA DİKKAT!

INSTAGRAM'DA REKLAM VERİRKEN BUNLARA DİKKAT!
31 Ekim 2018

 

Her gün milyonlarca ziyaret alan ve markaların hedef kitlelerine hızlı yoldan ulaşmasını sağlayan platform: Instagram! Peki, özellikle 2016 yılında kullanıcılarına sunduğu ‘story’ özelliğiyle gücüne güç katan Instagram’da reklam verirken dikkat etmeniz gerekenler neler? Gelin, birlikte inceleyelim.

1. Görsel Seçimi

Instagram, görsellik üzerine kurulu bir sosyal ağ olduğu için reklam verirken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kullanacağınız görseller. Etkili bir Instagram reklam görseli için aşağıdaki unsurları göz önünde bulundurmalısınız:

  • Görsel Kalitesi

Instagram’ın reklam standartları gereğince görsellerdeki minimum çözünürlük, 600x315 piksel (1,91:1 yatay) ve 600x600 (1:1 kare) piksel olmalı. Bu çözünürlüğün altında görsel kullanmanız, kullanıcılara net olmayan bir görüntü sunacak ve sonucunda marka imajınız sarsılacaktır.

  • Konsept Odaklı Olmak

Reklamınız için bir konsept oluşturmak ve bu konsept çerçevesinde bir hikaye yaratmak, kullanıcıların dikkatini çekecek ve reklamdan alacağınız geri dönüşü arttıracaktır. Markanız için bir hikaye döngüsü oluşturabilir ve bu döngüyü belirli aralıklarla birbirinin devamı şeklinde kullanıcılarınıza sunabilirsiniz.

  • Marka-Görsel İlişkisi

Sayfanızda markadan bağımsız, kullanıcının hoşuna gidecek lifestyle görseller paylaşabilirsiniz, burada bir sıkıntı yok. Ancak söz konusu Instagram reklamlarıysa kullanılacak görsellerin marka imajınızı yansıtması son derece önemli. Görsellerde, firma kurumsalınızı yansıtan logo veya renk kullanmak başarı oranınızı arttıracaktır.

  • Reklam ilkeleri

Aynı Facebook reklamlarında olduğu gibi Instagram reklamlarında da %20 metin kuralına uymalısınız. Bu uygunluğu tespit etmek amacıyla ızgara aracını kullanabilirsiniz.

2. Açıklama

Görsel altı açıklamalarınızı kısa ve öz tutmalısınız ki kullanıcılar okurken sıkılmasın. Ürünleriniz / hizmetleriniz hakkında bilgi vermesi gereken açıklamalarınızı 125 karakterle sınırlayabilirsiniz.

3. Hedef Kitle Belirleme

Instagram reklamları, ürününüzün / hizmetinizin hedef kitlenize daha hızlı şekilde ulaşmasını sağlar. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken, doğru hedefleme yapabilmek. En basit şekliyle; kozmetik ürünleri satan bir markaysanız, reklamınızı defalarca erkek kullanıcılara göstermek yanlış bir strateji olacaktır.

Bu noktalara önem verdiğiniz sürece Instagram reklamları aracılığıyla marka bilinirliğinizi, kolay ve ekonomik bir şekilde artırabilirsiniz!

Yazan: Zeynep Kırbaş

Paylaş